
Wciąż nie wiadomo, czy powstanie program dobrowolnych przesiedleń dla uchodźców z Syrii
„Mamy świadomość, że potrzeby humanitarne w związku z konfliktem w Syrii są ogromne, a rozmiar zaangażowania Polski w tym względzie, w wyliczeniu finansowym, jest stosunkowo niewielki” – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Spraw Zagranicznych na apel HFPC i innych organizacji pozarządowych o stworzenie programu dobrowolnych przesiedleń syryjskich uchodźców.
HFPC, PAH oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej w związku ze Światowym Dniem Uchodźcy wystosowały apel o stworzenie programu dobrowolnych przesiedleń syryjskich uchodźców. Organizacje zwróciły się również z pytaniem o to, w jaki sposób Polska angażuje się w pomoc dla ludności cywilnej, która została zmuszona do szukania schronienia w innych krajach regionu (więcej informacji na ten temat dostępnych jest tutaj).
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podkreśliło, że Polska zaangażowana jest politycznie w rozwiązanie konfliktu militarnego w Syrii oraz wspiera pomoc humanitarną w regionie poprzez dotacje finansowe dla organizacji pozarządowych (m.in. PAH) oraz międzynarodowych (m.in. UNHCR).
„Nie otrzymaliśmy jednak informacji dotyczącej stworzenia i prowadzenia programu dobrowolnych przesiedleń uchodźców syryjskich do Polski” – mówi Maciej Fagasiński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. „Dotychczas polskie władze w ogóle nie wyraziły chęci uczestnictwa w takim programie w przeciwieństwie do innych krajów Europy Centralnej” – dodaje Maciej Fagasiński.
Do tej pory np. Węgry zadeklarowały chęć przyjęcia 30 osób pochodzących z Syrii, Czechy w ramach tzw. wsparcia humanitarnego zaoferowały pomoc medyczną i leczenie dla najbardziej potrzebujących uchodźców. W programie chcą również uczestniczyć takie kraje jak Białoruś, Lichtenstein czy Luksemburg.
„Odpowiedź przesłana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wpisuje się w szerszą politykę władz Polski względem dobrowolnych przesiedleń uchodźców. Pomimo, że do ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP wprowadzono przepisy pozwalające Radzie Ministrów na stworzenie takiego programu, dotychczas nie podjęto działań w tym zakresie” – mówi Maciej Fagasiński.
Co więcej, do projektu Krajowego Programu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, który wkrótce będzie jednym z głównych źródeł finansowania projektów na rzecz cudzoziemców w Polsce, w ogóle nie wpisano możliwości ubiegania się o fundusze na projekty związane z dobrowolnym przesiedlaniem uchodźców do Polski.
Z powodu toczącego się w Syrii konfliktu zbrojnego kraj opuściło prawie 2,5 mln osób. Większość z nich przebywa w Turcji, Libanie i Jordanii gdzie mają ograniczony dostęp do wody pitnej i pożywienia, pomocy medycznej oraz edukacji. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców ocenia, że tylko w 2014 roku pilnie potrzeba jest przesiedlić 36 tys. uchodźców z Syrii, a do końca 2016 prawie 100 tys. Do tej pory swoją pomoc zaoferowało ponad 20 państw, które łącznie chcą przesiedlić ponad 30 tys. uchodźców.
Odpowiedź MSZ dostępna jest tutaj.

17.07.2014