
”Wdrażanie dobrych praktyk w placówkach opiekuńczych dla osób przewlekle chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo” w Mołdawii – zakończenie projektu.
W październiku 2014 został zakończony projekt „Wdrażanie dobrych praktyk w placówkach opiekuńczych dla osób przewlekle chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo”, którego celem była poprawa przestrzegania praw osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo w placówkach opiekuńczo – leczniczych w Mołdawii. Projekt był realizowany był od marca do października 2014 roku we współpracy z Mołdawskim Instytutem Praw Człowieka (Moldovan Institute for Human Rights IDOM.
Pierwszym działaniem projektu była wizyta studyjna w Polsce w której wzięli udział przedstawiciele struktur rządowych i NGO. W trakcie wizyty uczestnicy zapoznali się z: polskim systemem opieki społecznej i medycznej, typami placówek, regulacji prawnych, systemu orzecznictwa i ubezwłasnowolniania osób upośledzonych umysłowo. Odwiedzili różnego typu domy pomocy społecznej i samopomocy, brali udział w konferencji prezentującej raport Krajowego Mechanizmu Prewencji za 2013r. Drugim działaniem było seminarium/spotkanie eksperckie zorganizowane w Mołdawii w którym wzięli udział polscy eksperci oraz przedstawiciele Ministerstwa Pracy, Pomocy Społecznej i Rodziny, Biura Ombudsmana, Instytucji opiekuńczych, NGO z Mołdawii. Najistotniejszym elementem tego spotkania była wspólna praca nad rekomendacjami zmian dla konkretnych placówek oraz wypracowanie propozycji zmian systemowych.
Głównym efektem realizacji projektu jest wypracowanie szeregu rekomendacji zmian dotyczących zarówno sfery prawnej jak i rozwiązań na poziomie systemowym ale również na poziomie działań praktycznych, głównie związanych z procedurami i działaniami podejmowanymi w konkretnych instytucjach i placówkach opieki.
Projekt realizowany był w ramach programu „Wsparcie Demokracji 2014”- Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

17.12.2014