
Wniosek RPO do TK o stwierdzenie niezgodności przepisów dotyczących stosowania środków technicznych w kontroli operacyjnej
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów regulujących stosowanie środków technicznych w ramach kontroli operacyjnej. RPO powołuje się na wystąpienie HFPC w tej sprawie.
W ocenie Fundacji brak precyzji w przepisach regulujących stosowanie środków technicznych w kontroli operacyjnej powoduje, że służby mogą stosować bliżej nieokreślone środki techniczne (np. GPS).
Zdaniem RPO analiza obowiązujących w tym zakresie przepisów prowadzi do wniosku, że są one niezgodne z konstytucyjnym standardem ochrony prawa do prywatności.
W opinii Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka polskie przepisy nie gwarantują w sposób wystarczający ochrony praw jednostki, wobec której prowadzi się kontrolę operacyjną. Stosowanie środka karnego na podstawie ogólnie sformułowanych przepisów może, zdaniem Fundacji, stanowić przede wszystkim nieuzasadnioną ingerencję w prawo do prywatności jednostki gwarantowane w art. 47 Konstytucji RP.
Obecnie, w ramach kontroli operacyjnej dopuszczalne jest stosowanie wszelkich środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie. Ustawy nie precyzują o jakie informacje i dowody chodzi.

01.07.2011