
Wniosek RPO ws. eksmisji na bruk w toku egzekucji administracyjnej
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie, czy przepis umożliwiający eksmisję „na bruk” jest zgodny z Konstytucją. HFPC apelowała o rozważenie takiego wniosku w lutym tego roku.
Zakwestionowany przez RPO art. 144 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji stanowi, że egzekutor nakazuje opuścić lokal przebywającym w nim osobom, a w razie oporu podejmuje odpowiednie kroki, by zastosować przymus bezpośredni. Rzecznik Praw Obywatelskich argumentuje, że przepis ten jest niezgodny z Konstytucją i Europejską Konwencją Praw Człowieka zakresie w jakim pozwala na eksmisję „na bruk” lokatorów, którzy nie są w stanie znaleźć sobie żadnego innego mieszkania.
„Istniejący stan prawny, pozwalający na usunięcie z mieszkania zajmujących je osób bez zapewnienia im jakiegokolwiek schronienia w sytuacji, gdy nie są one w stanie we własnym zakresie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych, narusza (…) gwarantowane Konstytucją RP prawa obywatelskie, gdy opróżnienie lokalu wykonywane jest w trybie egzekucji administracyjnej” – czytamy we wniosku RPO.
Przepis objęty wnioskiem RPO stosuje się w przypadku wszystkich osób, wobec których prowadzona jest egzekucja administracyjna, a zatem przede wszystkim funkcjonariuszy służb mundurowych mieszkających w lokalach służbowych przyznanych im na podstawie decyzji administracyjnej oraz osób, zmuszonych do opuszczenia swoich domów wskutek realizacji inwestycji na podstawie tzw. „specustaw”.
„To bardzo ważny wniosek” – komentuje Marcin Szwed, prawnik HFPC. „HFPC wielokrotnie podnosiła konieczność zmiany przepisów umożliwiających eksmisję na bruk, która godzi w konstytucyjną zasadę godności człowieka. Cieszy nas, że w sytuacji długotrwałej bezczynności ustawodawcy, RPO zdecydował się na złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego” – dodaje Marcin Szwed.
Wystąpienie HFPC z lutego tego roku dostępne jest tutaj.

12.10.2015