
Sąd oddalił skargę HFPC na decyzję o zobowiązaniu do powrotu doktoranta z Iraku
Ameer Alkhawlany jest obywatelem Iraku i byłym doktorantem na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kwietniu 2017 r. został deportowany z Polski na podstawie niejawnych materiałów, w oparciu o które stwierdzono, że miał stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W dzisiejszym orzeczeniu WSA oddalił skargi HFPC oraz cudzoziemca na decyzję szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o zobowiązaniu do powrotu.
Wyrok WSA
WSA w Warszawie stwierdził, że z materiałów sprawy wynika, że postępowanie administracyjne w sprawie o zobowiązanie do powrotu przeprowadzone zostało poprawnie. WSA w Warszawie stwierdził także, że wszelkie prawa proceduralne cudzoziemca w trakcie postępowania były przestrzegane.
„W skardze wskazaliśmy że z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że w sprawach, gdy w grę wchodzi zagrożenie dla bezpieczeństwa, możliwe jest wykorzystywanie tajnych materiałów. Jednak powinny także istnieć pewne gwarancje prawa do obrony, np. zapoznanie cudzoziemca z zasadniczymi względami wydanej decyzji” – mówi r.pr. Jacek Białas, reprezentujący HFPC w tej sprawie. „Tymczasem pan Alkhawlany nie miał żadnej informacji na ten temat, a zatem nie mógł odnieść się do konkretnych stwierdzeń, że zagraża bezpieczeństwu” – dodaje Jacek Białas.
HFPC jest zaangażowana od początku w postępowania dotyczące zarówno decyzji o zobowiązaniu do powrotu Ameera, jak i procedury objęcia go ochroną międzynarodową w Polsce.
O problemach prawnych, które ukazuje sprawa Ameera Alkhawlany’ego, można przeczytać również w wywiadzie „Gazety Wyborczej” z mec. Jackiem Białasem, prawnikiem HFPC. Rozmowa dostępna jest tutaj.

12.04.2018