
Wyrok w Strasburgu to nie koniec! Warsztaty i Debata Helsińska na temat wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Efektywne wykonanie wyroków Trybunału w Strasburgu zapewnia ofiarom naruszeń praw człowieka sprawiedliwość. Gwarantuje też, że podobne naruszenia nie będą miały miejsca w przyszłości. O tym, jakie znaczenie ma implementacja strasburskich wyroków porozmawiamy już 5 listopada podczas Debaty Helsińskiej. Wydarzenie będzie otwarte dla wszystkich, a tuż przed nim odbędą się warsztaty z udziałem polityków, sędziów, prokuratorów, dziennikarzy, aktywistów i prawników.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka, European Implementation Network oraz Open Society Justice initiative organizują całodniowe wydarzenie, mające na celu zaangażowanie w proces wykonywania wyroków różnych grup zawodowych i wypracowanie wspólnych wniosków w temacie efektywnego wdrażania wyroków ETPC. Właściwa ich implementacja ma szczególne znaczenie m.in. w Polsce, gdzie przestrzeń dla rzecznictwa organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka znacząco się skurczyła. Wyroki ETPC stanowią natomiast podstawę do reform mających na celu zapewnienie przestrzegania praw człowieka.
Polskie władze nadal nie wykonały wielu wyroków Trybunału
Aktualnie, niezbędne jest pilne wdrożenie 104 wyroków zapadłych przeciwko Polsce. 32 z nich to sprawy z wysokim priorytetem, wskazujące na nowy, szeroki problem, który powinien być rozwiązany. Wynikiem braku wdrożenia wyroków ETPC jest m.in. fakt, że dziennikarze nadal podlegają nieproporcjonalnej odpowiedzialności karnej za zniesławienie, kobiety wciąż mają utrudniony dostęp do legalnej aborcji, a w związku z przewlekłością postępowań sądowych, obywatele w dalszym ciągu mają ograniczane prawo do sądu.
Sytuacja w Polsce uległa zmianie po 2016 roku. Istniejące wcześniej platformy dialogu pomiędzy rządem, parlamentem a organizacjami pozarządowymi znacząco się osłabiły, a w wielu przypadkach wręcz zanikły. To spowolniło proces wykonywania wyroków ETPC.
Warsztaty i debata na rzecz szerokiej i koniecznej współpracy
Aby wdrożenie wyroków ETPC stało się bardziej efektywne, w proces ten powinny być zaangażowane różne grupy zawodowe. Okazją do spotkania ich reprezentantów będą całodniowe warsztaty. Zostaną one zorganizowane dla parlamentarzystów, sędziów, prokuratorów, dziennikarzy, aktywistów i prawników. W sytuacji, w której formalne drogi dialogu z władzą zostały ograniczone, istnieje potrzeba łączenia sił i współpracy – by szukać nowych rozwiązań dla implementacji strasburskich wyroków.
Zwieńczeniem warsztatów będzie Debata Helsińska „Wyrok w Strasburgu to nie koniec. Jak efektywnie wdrażać wyroki ETPC w Polsce?”, podczas której omówione zostaną wypracowane wcześniej wnioski i rekomendacje. Na debatę zapraszamy wszystkich – 5 listopada o godz. 17.00 do Marzycieli i Rzemieślników (ul. Bracka 25, Warszawa).
W debacie udział wezmą:
- dr Katarzyna Wiśniewska, HFPC: najważniejsze wyroki oczekujące na wykonanie
- Przedstawiciel Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ (tbc)
- prof. Ewa Łętowska, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku: rola organów konstytucyjnych w promowaniu wyroków ETPC
- dr Andrew Drzemczewski, były pracownik Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy: zaangażowanie parlamentów narodowych
- Anne-Katrin Speck, EIN: możliwości rzecznictwa na szczeblu krajowym i międzynarodowym
Moderator: Dominika Bychawska-Siniarska, członek zarządu HFPC i EIN.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/N39Q9XfKMf8tVh6FA
Debata współorganizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Open Society Foundation i Fundację im. Stefana Batorego.


23.10.2019