
Wystąpienie HFPC do Burmistrza dzielnicy Śródmieście
HFPC wystąpiła do Burmistrza dzielnicy Śródmieście w związku z decyzją Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy podjętą w ramach ostatniej edycji postępowania “Lokal na kulturę”.
Na wynajem lokalu przy pl. Grzybowskim wpłynęło czternaście ofert, z czego warunki formalne spełniły cztery organizacje (Stowarzyszenie “Dobra Karma”, Fundacja Shalom, Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego oraz Centrum im. Adama Smitha). Zarząd uznał, że żadna z propozycji nie spełnia oczekiwań dotyczących prowadzonej w tym lokalu działalności. Przy czym w lakonicznym uzasadnieniu stanowiska w żaden sposób nie odniósł się do propozycji na najem lokalu przedstawionych przez zainteresowane organizacje.
Zarząd ograniczył się jedynie do stwierdzenia (które było w istocie niedopuszczalnym, pozaregulaminowym kryterium), że skoro Plac Grzybowski jest często odwiedzany przez turystów z Polski i z zagranicy świadomych związków tego miejsca z historią polskich Żydów oraz, że mieszkańcom Warszawy miejsce to kojarzy się z skomplikowaną historią związków polsko-żydowskich, to okoliczności te powinny zostać wzięte przy programowaniu oraz prowadzeniu działalności kulturalnej w tej części Warszawy.
Zdaniem HFPC “stanowisko takie nie tylko, że jest arbitralne, to wobec oświadczenia Wiceburmistrza ds. kultury Piotra Królikiewicza, że dziewięcioosobowa komisja po przeprowadzonej dyskusji zarekomendowała Zarządowi Dzielnicy jako najlepszą ofertę Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego – wydaje sie być zaskakujące i niezrozumiałe”.
“Standardy demokratycznego państwa prawnego, opartego na zasadzie ochrony zaufania obywateli do organów władzy publicznej, jeżeli organy te działają w sferze dominiom, nakładają na nie obowiązek przestrzegania procedur i reguł, tym bardziej tych, które zostały przez te organy ustalone” – czytamy w wystąpieniu.
Wystąpienie dostępne jest tutaj.

15.05.2012