
Wystąpienie HFPC ws. możliwego naruszenia uprawnień przez funkcjonariuszy
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraża zaniepokojenie umorzeniem postępowania w sprawie przeciwko policjantom, którzy zdaniem Pawła Stefaniaka mogli naruszyć swoje uprawnienia w dniu jego zatrzymania.
Relacja poszkodowanego
16 września 2018 r. Paweł Stefaniak oraz jego dwóch kolegów zostało zatrzymanych w trakcie włamania do opuszczonego magazynu przy ulicy Piłsudskiego w Markach. Jak wynika z relacji mężczyźni zostali pobici przez zatrzymujących ich funkcjonariuszy Policji. Zdaniem Pawła jego kolega Emil został uderzony metalową pałką po nogach i upadł na ziemię. Paweł zareagował na zachowanie policjantów, stwierdzając, że „Policja nie może tak bić”. W wyniku czego został zaprowadzony do garażu i uderzony w głowę, podcięto mu nogi, przewrócono na ziemię i kopano. Paweł zrelacjonował, że był skuty i nie mógł ochronić się przed ciosami, krzyczał z bólu, „gdy leżałem na ziemi policjant przydeptał moją lewą nogę, a drugą odciągnął na siłę do góry, a następnie batonem zadawał mi silne ciosy w okolicy krocza”.
Następnie mężczyźni zostali przewiezieni na komisariat. Postawiono im zarzuty, m.in. kradzieży z włamaniem i zniszczenia mienia. Zatrzymani przyznali się do popełnionych czynów i dobrowolnie poddali karze. Po opuszczeniu komisariatu Pan Paweł pojechał do szpitala na obdukcję.
Jak wynika z przekazanej Fundacji dokumentacji, Paweł Stefaniak zgłosił sprawę do Prokuratury Rejonowej w Otwocku. Śledztwo zostało jednak umorzone. W uzasadnieniu postanowienia Prokurator stwierdziła, że „uraz obojczyka mógł powstać (….) na skutek upadku na podłoże po uderzeniu w twarz lub upadku samoistnego”. Jednak wskazano w nim również, że, „nie można kategorycznie wykluczyć, że Paweł Stefaniak doznał obrażeń w innych okolicznościach”.
Ojciec poszkodowanego poinformował Helsińską Fundację Praw Człowieka, że Paweł Stefaniak złożył zażalenie na postanowienie Prokuratury o umorzeniu postępowania do Sądu Rejonowego w Wołominie.
Wystąpienie HFPC
W związku z zaistniałą sytuacją Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła z pismem do Sądu Rejonowego w Wołominie, który będzie rozpatrywał zażalenie poszkodowanego. W wystąpieniu HFPC powołała się na gwarancje wynikające z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, stanowiącym o zakazie tortur.
„Art. 3 zakazuje poddawania człowieka traktowaniu sprzecznemu z naturą godności ludzkiej, w szczególności powodującego cierpienie fizyczne i (lub) psychiczne, co można określić ogólnie jako zakaz maltretowania” – mówi Justyna Jezierska, prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
„Należy pamiętać, że państwo ma obowiązek wszechstronnego wyjaśnienia każdej sprawy, w której doszło potencjalnie do naruszenia zakazu tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania przez funkcjonariuszy publicznych” – podkreśla Piotr Kubaszewski, Koordynator Programu Interwencji Prawnej HFPC.
Pismo HFPC do Sądu Rejonowego w Wołominie dostępne jest tutaj.

02.04.2019