
Wystąpienie ws. powództwa ministra Sławomira Nowaka przeciwko tygodnikowi „Wprost”
HFPC wydała dziś stanowisko, w którym wyraziła zaniepokojenie zapowiedzią dochodzenia publikacji przeprosin o wartości 30 milionów złotych w procesie z powództwa Ministra Sławomira Nowaka przeciwko tygodnikowi „Wprost”.
HFPC zwraca uwagę przede wszystkim na konieczność poszanowania zasady proporcjonalności i adekwatności sankcji o charakterze finansowym w procesach sądowych związanych z prawem mediów do swobody wypowiedzi.
„Jak wskazuje Europejski Trybunał Praw Człowieka m. in. w wyrokach Tolstoy Miloslavsky przeciwko Wielkiej Brytanii oraz Pakdemirli przeciwko Turcji, zarówno zbyt wysokie sumy zadośćuczynienia, jak i obowiązek poniesienia przez media innych nadmiernych kosztów, np. związanych z publikacją przeprosin, mogą wywołać tzw. efekt mrożący oraz stanowić niedopuszczalną ingerencję w wolność słowa” – czytamy w stanowisku.
HFPC podkreśla, że wysokie koszty publikacji przeprosin przybierają charakter szczególnej represji, a nie zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. „Groźba poniesienia dotkliwych konsekwencji finansowych może negatywnie wpływać na wykonywanie przez media funkcji ’publicznego kontrolera’. Może też skłaniać dziennikarzy i wydawców do autocenzury, niepodejmowania niewygodnych tematów czy unikania trudnych pytań” – powiedziała Dorota Głowacka z Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC.
Fundacja zaznaczyła także, że samo formułowanie takich roszczeń, w szczególności przez wysokich urzędników państwowych, budzi duże wątpliwości i może wpłynąć na ograniczenie prawa opinii publicznej do informacji na temat działań przedstawicieli rządu.
W opublikowanym dziś stanowisku HFPC podkreśla, że dopuszczalne powinny być jedynie takie formy naprawienia szkody, które są adekwatne do ewentualnego naruszenia oraz odpowiadają realiom ekonomicznym. „Ścisłej kontroli sądowej powinny podlegać nie tylko kwoty żądane przez powodów tytułem zadośćuczynienia, ale także wszelkie pozostałe koszty związane z wykonaniem wyroku, w tym w szczególności rzeczywiste koszty publikacji przeprosin” – apeluje dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC.
Wystąpienie dostępne jest tutaj.

15.05.2013