
Zgromadzenia spontaniczne a prace w Sejmie
W wtorek, 26 czerwca 2012 r. Sejm RP rozpatrzy sprawozdanie połączonych Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych w przedmiocie nowelizacji Prawa o Zgromadzeniach (druk sejmowy nr 35). Sprawozdawcą jest poseł Marek Biernacki.
Dwa tygodnie temu grupa 32 organizacji pozarządowych skierowała do Ewy Kopacz, Marszałkini Sejmu list protestujący przeciwko planowanym zmianom. Jeden z naszych zarzutów to brak jakiejkolwiek regulacji instytucji zgromadzeń spontanicznych. Dalsze podpisy organizacji oraz osób prywatnych pod listem otwartym do Marszałkini Sejmu zbierane są tutaj.
Naszym zdaniem opinia publiczna wciąż nie posiada wystarczającej wiedzy na temat istoty zgromadzeń spontanicznych oraz regulacji ich dotyczących. W związku z powyższym Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała krótkie opracowanie na temat regulacji zgromadzeń nagłych oraz spontanicznych w prawie niemieckim. Autorem opracowania jest mgr Robert Rybski.
Przykład Niemiec jednoznacznie wskazuje, że konieczna jest ustawowa regulacja zgromadzeń spontanicznych także w Polsce. Z opracowaniem można zapoznać się tutaj. W poniedziałek (25 czerwca) Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawi także opracowanie na temat skutecznej procedury odwoławczej od decyzji zakazujących zgromadzeń. W Niemczech w takich sytuacjach orzeka Federalny Trybunał Konstytucyjny w trybie zarządzenia tymczasowego wydawanego bezpośrednio przed datą zgromadzenia.

24.06.2012