
Zmiany w praktyce stosowania przepisów o zakazie wjazdu do UE dla uchodźców
Urząd do Spraw Cudzoziemców wydając negatywne decyzje uchodźcze, wydawał automatycznie zakaz ponownego wjazdu do Polski, pomimo że nie było podstawy prawnej do orzekania takiego zakazu. Rada ds. Uchodźców uchylała takie decyzje. Dopiero w wrześniu tego roku Urząd zadeklarował zmianę praktyki w tym zakresie. Teraz HFPC apeluje o uchylenie negatywnych decyzji wydanych przed zmianą stanowiska UDSC.
HFPC zwracała się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o zmianę praktyki w tym zakresie. HFPC wskazywała, że w świetle obowiązujących przepisów nie było podstawy prawnej do orzekania zakazu ponownego wjazdu. Co więcej, Rada do Spraw Uchodźców rozpatrując odwołania od decyzji UDSC, nie zgadzała się z orzekaniem o zakazie ponownego wjazdu na teren Unii i umarzała postępowania w tym zakresie.
„Dochodziło zatem do sytuacji, kiedy jeden organ zakazywał ponownego wjazdu na czas określony, zaś wyższa instancja ten zakaz uchylała” – mówi Ewa Ostaszewska-Żuk prawniczka HFPC. „Rodziło to szereg komplikacji w indywidualnych sprawach cudzoziemców, którzy nie wiedzieli do końca, jaka jest ich sytuacja” – dodaje Ewa Ostaszewska-Żuk.
Dopiero w wrześniu tego roku Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował, że „praktyka uchylająca zakaz wjazdu przez organ drugiej instancji zmierza do jednolitej wykładni, zatem należy zmienić stanowisko wyrażone wcześniej”.
„Naszym zdaniem zmiana praktyki nie wystarczy” – mówi Ewa Ostaszewska-Żuk. „Zwróciliśmy się do Szefa Urzędu o rozpatrzenie możliwości zmiany decyzji uchodźczych zawierających zakaz ponownego wjazdu” – dodaje Ewa Ostaszewska-Żuk.
Z danych UDSC wynika, że takich decyzji od czerwca 2012 zapadło ok. 3 000.

13.11.2013