
Anar Mammadli otrzymał Nagrodę Rady Europy im. Vaclava Havla
Laureatem nagrody Rady Europy im. Vaclava Havla w 2014 r. został Anar Mammadli, azerski działacz na rzecz praw człowieka i więzień polityczny. Nagroda Vaclava Havla przyznawana jest wybitnym działaczom na rzecz praw człowieka przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. W ubiegłym roku Nagrodę otrzymał Aleś Bielacki.
Anar Mammadli był prezesem organizacji monitorującej wybory Election Monitoring and Democracy Studies Center (EMDS). W ramach prac organizacji przeprowadzono monitoring trzynastu ostatnich wyborów w Azerbejdżanie. Anar Mammadli prowadził również obserwacje wyborów w m.in. Turcji, Afganistanie, Niemczech, Norwegii, Ukrainie, Gruzji czy Albanii. Anar Mammadli był również koordynatorem grupy roboczej Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego poświęconej wyborom.
W październiku 2013 r., tuż po wyborach prezydenckich w Azerbejdżanie EMDS opublikowało raport wskazujący na drastyczne nieprawidłowości do jakich miało dojść w trakcie wyborów. Po publikacji raportu reżim prezydenta Ilhama Aliyeva rozpoczął represje wobec Anara Mammadliego, który w krótkim czasie został aresztowany, a następnie, w maju 2014 r., skazany na karę 5,5 roku pozbawienia wolności za rzekome defraudacje, unikanie opodatkowania oraz nadużycie władzy. Jego proces był niewątpliwie motywowany politycznie i był szeroko krytykowany przez organizacje międzynarodowe zajmujące się prawami człowieka.
„Dzisiejsza nagroda jest ukłonem w stronę społeczeństwa obywatelskiego i działaczy praw człowieka w Azerbejdżanie” – mówi Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC.
W ostatnich miesiącach czterech prominentnych obrońców praw człowieka Leyla i Arif Yunus, Rasul Jafarov i Intigam Aliyev, zostało zatrzymanych pod podobnymi zarzutami, jak te przedstawione wcześniej Anarowi Mammadliemu. Wielu działaczy musiało opuścić kraj lub ukrywa się w związku z groźbą aresztowania. Ponad 40 organizacjom i ich liderom zamrożono konta bankowe i nałożono na nich zakaz opuszczania kraju.
„Działania te są wymierzone w społeczeństwo obywatelskie i mają na celu jego rozmontowanie tuż przed jesiennymi wyborami samorządowymi w Azerbejdżanie. Ponadto, w 2015 r. w Azerbejdżanie mają odbyć się Europejskie Igrzyska Olimpijskie, które staną się niewątpliwie okazją do reżimowej promocji kraju” – dodaje Dominika Bychawska-Siniarska.

29.09.2014