
Decyzja ETPC w sprawie detencji cudzoziemki
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał pierwsze rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej umieszczenia cudzoziemki w strzeżonym ośrodku w Polsce (sprawa Dzhabrailova p. Polsce, skarga nr 78244/11, decyzja z 9 września 2014 r.).
W skardze cudzoziemka zarzuciła polskim władzom naruszenie art. 5 Konwencji poprzez bezpodstawne umieszczenie jej w strzeżonym ośrodku na okres około 6 miesięcy. Po zakomunikowaniu sprawy rząd polski zobowiązał się do zapłaty skarżącej odszkodowania i zadośćuczynienia za wszelki doznany przez nią uszczerbek.
„Od dłuższego czasu organizacje pozarządowe wskazywały, że detencja cudzoziemców w Polsce odbywa się w sposób automatyczny. Co prawda, decyzja Trybunału odnosi się do jednej konkretnej sprawy, jednak z pewnością Trybunał będzie wydawał coraz więcej rozstrzygnięć w podobnych sprawach” – powiedział Jacek Białas, prawnik HFPC, jeden z pełnomocników skarżącej.
W decyzji Trybunał potwierdził zawarcie ugody pomiędzy skarżącą a polskim rządem. W związku z tym sprawa została skreślona z listy spraw prowadzonych przed Trybunałem.
Decyzja dostępna jest tutaj.

07.10.2014