
Dodatkowe spotkanie wymiaru ludzkiego OBWE w sprawie przeciwdziałania torturom 10-11 kwietnia 2014 r. Wiedeń
Stanowisko Koalicji Przeciwko Torturom w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie. Sesja 2
Kirgistan i Kazachstan są stronami Protokołu Dodatkowego do Konwencji Przeciwko Torturom od 2008 r. Koalicje wzywają Tadżykistan do podążenia za ich przykładem i do ustanowienia odpowiednich procedur, które umożliwią ratyfikację protokołu.
W rekomendacjach dla Kazachstanu NGO wskazały, że władze powinny dopuścić Krajowy Mechanizm Prewencji do monitorowania wszystkich miejsc pozbawienia wolności, zapewnić warunki niezależności KMP zarówno od władz wykonawczych, ale także finansowo. Kazachstan powinien też wprowadzić regulacje, które precyzyjnie określają wszelkie warunki odwołania członków KMP.
W zaleceniach do władz Kirgistanu wskazano, że powinny implementować rozwiązania Komitetu Przeciwko Torturom wskazane we wnioskach końcowych z grudnia 2013. W szczególności podkreślono, że Krajowe Centrum Przeciwdziałania Torturom musi mieć zapewnione odpowiednie zaplecze finansowe, kadrowe i materialne, by sprawować swój mandat efektywnie i niezależnie. Ponadto wszyscy pracownicy miejsc detencji powinni znać uprawnienia członków Krajowego Centrum Przeciwdziałania Torturom.
Wobec Tadżykistanu organizacje pozarządowe skierowały rekomendacje, by zapewniły one szybki dostęp Grupy Monitorującej działającej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich do wszystkich aresztów śledczych i zakładów karnych w celu zapewnienia niezależnego monitoringu. Zalecono również wdrożenie procedur, które pozwolą na ratyfikację w trybie pilnym Protokołu Dodatkowego do Konwencji Przeciwko Torturom.
Stanowisko dostępne jest tutaj.

11.04.2014