
Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej apelują o pozostawienie możliwości legalizacji pobytu cudzoziemca w oparciu o prowadzenie życia rodzinnego w Polsce
Dzisiaj Senat RP zadecyduje o losie przepisu ustawy o cudzoziemcach, który pozwała uzyskać zezwolenie na pobyt cudzoziemcowi prowadzącemu w Polsce życie rodzinne z rozumieniu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPCz). Podczas prac nad ustawą o cudzoziemcach (przyjętą przez Sejm RP w dniu 8 listopada br.) w Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP został on skreślony.
Wedle uzasadnienia komisji senackiej, członek rodziny został wyczerpująco określony w innych przepisach ustawy jako małżonek/ka oraz małoletnie dziecko. Komisja uznała, że odesłanie do EKPCz jest niezasadne, ponieważ Konwencja nie wyjaśnia, co należy rozumieć przez życie rodzinne.
Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, przyjęcie takiego rozwiązania stanowi naruszenie zobowiązań Polski wynikających z prawa międzynarodowego oraz prawa Unii Europejskiej. W pierwszej kolejności należy przypomnieć, że Europejski Trybunał Praw Człowieka dokonuje wykładni przepisów EKPCz, które są w Polsce stosowane bezpośrednio, niezależnie od odniesień w ustawie. Życie rodzinne może istnieć nie tylko między małżonkami oraz rodzicami a dziećmi, lecz obejmuje także relacje między partnerami w związku faktycznym oraz więzi z dalszymi krewnymi .
Ponadto, z prawa Unii Europejskiej wynika dla Polski obowiązek wprowadzenia możliwości legalizacji pobytu członków rodziny innych niż małżonek/ka obywatela UE. Braki w tym zakresie dostrzegła Komisja Europejska i w związku z tym wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie naruszenia prawa UE.
Wzywamy zatem Senat do odrzucenia poprawki i pozostawienia tekstu ustawy w przyjętym przez Sejm kształcie.

05.12.2013