
Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Amnesty International Polska apelują do Prezydenta RP o zorganizowanie spotkania w ramach Forum Debaty Publicznej
Dwie organizacje – Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Amnesty International Polska wystąpiły do Prezydenta RP w celu zorganizowania spotkania w ramach Forum Debaty Publicznej. Spotkanie to ma być poświęcone problemom, jakie pojawiły się na gruncie prawa polskiego oraz praktyki stosowania prawa w związku z zarzutami skierowanymi pod adresem Polski dotyczącymi domniemanego istnienia tajnych więzień CIA na terenie naszego kraju.
Podejrzenia te ujawniły szereg potencjalnych oraz rzeczywistych problemów i nieprawidłowości w zakresie odpowiedniego funkcjonowania mechanizmów, które powinny obowiązywać we współczesnym demokratycznym państwie prawa. Z tego względu organizacje podkreśliły, że niezwykle cenna i konieczna jest dyskusja nad kwestiami dotyczącymi:
• cywilnej kontroli służb specjalnych,
• publicznego nadzoru nad współpracą polskich i zagranicznych służb specjalnych,
• działalności i kompetencji Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych,
• roli i znaczenia mediów w wyjaśnianiu spraw dotyczących poważnych naruszeń praw człowieka, naruszeń Konstytucji RP, a także międzynarodowych zobowiązań przyjętych na siebie przez Polskę,
• konieczności podejmowania współpracy z organizacjami międzynarodowymi w wyjaśnianiu wspomnianych naruszeń,
• granicy wykonywania konstytucyjnego prawa dostępu do informacji publicznej w sprawach, w których organy władzy powołują się na bezpieczeństwo państwowe lub inny ważny interes państwa.
Intencją zorganizowania spotkania w ramach Forum Debaty Publicznej nie jest jednak dyskusja na temat istoty i prawdziwości zarzutów dotyczących sprawy domniemanych więzień CIA w Polsce oraz przebiegu postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie. Sprawa ta, która od sześciu lat pojawia się w domenie publicznej, powinna stać się punktem wyjścia do dalszej refleksji. W ocenie organizacji podjęcie debaty nad problemami związanymi ze sprawą domniemanego zaangażowania Polski w tajny program CIA zorganizowany w ramach tzw. wojny z terroryzmem mogłoby zaowocować rozważeniem konkretnych propozycji dobrych praktyk oraz wypracowaniem określonych standardów. Sprawa ta pokazuje, że w Polsce najprawdopodobniej nie zadziałały należycie demokratyczne mechanizmy funkcjonowania aparatu państwowego, w tym, przede wszystkim, mechanizmy kontrolne nad działalnością służb specjalnych.

14.06.2011