
HFPC interweniuje w sprawie śmierci 42-letniego mężczyzny w Kolbuszowej
♦ Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Prokuratury Rejonowej w Kolbuszowej interwencję ws. śmierci 42-letniego mężczyzny, który zmarł po interwencji Policji z użyciem paralizatora w Kolbuszowej.
♦ Fundacja zwróciła się do Prokuratury z prośbą o odniesienie się do zaistniałej sytuacji.
Jak wynika z doniesień medialnych, do zdarzenia miało dojść w nocy z 6 na 7 czerwca 2020 r. w Kolbuszowej. Około godziny 1:20 bardzo pobudzony mężczyzna wszedł do budynku komendy, przejawiając agresywne zachowania – krzyczał i kopał w drzwi. Zgodnie z relacją funkcjonariuszy, gdy jeden z policjantów wyszedł go uspokoić, 42-latek uderzył go krzesłem stojącym w poczekalni komendy, w wyniku czego funkcjonariusz doznał urazu twarzy i wstrząśnienia mózgu.
W związku z tą sytuacją, funkcjonariusze próbując obezwładnić 42-latka, użyli siły fizycznej. Niestety, wobec bardzo agresywnego zachowania mężczyzny środek ten okazał się nieskuteczny, w konsekwencji czego krótkotrwale użyto wobec niego paralizatora. Zgodnie z relacją funkcjonariuszy, ze względu na niepokojące zachowanie mężczyzny, jeszcze w trakcie interwencji wezwano karetkę pogotowia. Jednakże w czasie oczekiwania na jej przyjazd mężczyzna zasłabł, a następnie – pomimo podjętej resuscytacji – zmarł.
HFPC wskazuje standardy i pyta o szczegóły
W związku z zaistniałą sytuacją, Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła z interwencją do Prokuratury Rejonowej w Kolbuszowej, prowadzącej postępowanie w sprawie. W wystąpieniu Fundacja powołała się na gwarancje wynikające z art. 2 oraz art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, stanowiących o prawie do życia oraz zakazie tortur.
W piśmie HFPC podkreślono, że postępowanie w tego typu sprawie musi być prowadzone w sposób efektywny, pozwalający na ustalenie przebiegu wypadków i osób odpowiedzialnych za ewentualne bezprawne działania.
„W przypadku nagłej utraty życia to na władzach publicznych spoczywa ciężar kompleksowego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Dlatego właśnie sprawa śmierci 42-letniego mężczyzny w jednostce Policji w Kolbuszowej powinna zostać wyjaśniona wszechstronnie – wszelkie okoliczności zdarzenia ustalone muszą zostać w sposób niebudzący wątpliwości.”– wyjaśnia Piotr Kubaszewski, koordynator Programu Interwencji Prawnej HFPC.
Do pobrania:
Zobacz powiązane:
- Systemowy problem z odpowiedzialnością za przemoc Policji. Wystąpienie HFPC do Komitetu Ministrów Rady Europy
- Przemoc polskiej policji – HFPC składa opinię przyjaciela sądu do Trybunału w Strasburgu
- Złe traktowanie osób podejrzanych i zatrzymanych przez funkcjonariuszy Policji. Raport z badania ankietowego adwokatów
- Prawa osób pozbawionych wolności. Podstawowe problemy prawne i praktyczne – raport HFPC
- CPT publikuje raport o torturach w Polsce


19.06.2020