
List do MSZ w sprawie aresztowania działacza na rzecz praw człowieka w Bangladeszu
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała do Ministerstwa Spraw Zagranicznych list z prośbą o podjęcie interwencji dyplomatycznej w sprawie aresztowania obrońcy praw człowieka w Bangladeszu Adilura Rahmana Khana.
Aresztowany aktywista jest sekretarzem Odhikar – jednej z organizacji praw człowieka działającej w Bangladeszu – a także członkiem Zgromadzenia Generalnego Światowej Organizacji Przeciwko Torturom.
10 sierpnia br. został on bezprawnie zatrzymany przez organy ścigania Bangladeszu za rzekomą publikację fałszywych zdjęć oraz zakłócanie ładu i porządku w kraju.
Organizacja Odhikar opublikowała niedawno raport o naruszeniach praw człowieka podczas jednego ze zgromadzeń islamskich w Bangladeszu w maju tego roku. Ponadto organizacja odmówiła Ministerstwu Informacji Bangladeszu podania danych rodzin zmarłych opisanych w raporcie.
„Obawiamy się, że aresztowanie Khana miało ścisły związek z tymi faktami” – mówi dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC.
Fundacja w liście nawiązuje także do Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie sytuacji w Bangladeszu [2013/2561(RSP)], w której „wzywa rząd Bangladeszu do podwojenia wysiłków służących egzekwowaniu praworządności i porządku oraz przypomina o jego obowiązku honorowania zobowiązań międzynarodowych w dziedzinie praw człowieka”.
„Jeżeli MSZ, poprzez swoje kanały dyplomatyczne, zdecydowałby się interweniować w tej sprawie, byłoby to nie tylko zgodne z duchem rezolucji Parlamentu Europejskiego, ale pokazałoby także, że obszar praw człowieka rzeczywiście pozostaje istotnym elementem działań polskiej dyplomacji” – dodaje dr Adam Bodnar.
List dostępny jest tutaj.

19.08.2013