
Materiały szkoleniowe dotyczące alternatyw do detencji wobec dla dzieci-migrantów
Materiały zawierają informacje na temat przepisów prawa międzynarodowego i unijnego dotyczące alternatyw do detencji dzieci migrantów, zawierają także opis dobrych praktyk w zakresie alternatyw do detencji z państw członkowskich UE. Materiały te zostały pomyślane jako wsparcie działań mających na celu położenie kresu detencji dzieci-migrantów.
W skład materiałów wchodzą moduły szkoleniowe przeznaczone do wykorzystywania przez sędziów, funkcjonariuszy służb migracyjnych, pełnomocników cudzoziemców, opiekunów socjalnych, personelu organizacji pozarządowych i innych osób pracujących z dziećmi-migrantami.
Poszczególne moduły szkoleniowe w języku polskim są dostępne na stronach internetowych:
- Opieka nad dziećmi będącymi migrantami: potrzeba stosowania środków alternatywnych
- Środki alternatywne wobec detencji: praktyczny przykład opieki nad dziećmi będącymi migrantami
- Odpowiednie procedury gwarantujące dostęp do skutecznych środków ochrony prawnej dzieciom będącym migrantami, w stosunku do których zastosowano detencję albo środki alternatywne wobec detencji
- Jak komunikować się i pracować z dziećmi, w stosunku do których stosowane są środki alternatywne wobec detencji?
Moduły są dostępne, poza językiem polski, także w językach: angielskim, bułgarskim, francuskim, greckim i holenderskim na stronie
Materiały zostały opracowane w ramach projektu CADRE (Children’s Alternatives to Detention protecting their Rights in Europe) koordynowanego przez Międzynarodową Komisję Prawników, w którym bierze udział również Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Projekt ten ma na celu promowanie stosowania skutecznych alternatyw dla detencji dzieci-migrantów, przy pełnym poszanowaniu ich praw. W ramach tego projektu opracowana została również baza danych, w której znajdują się przepisy prawa oraz orzecznictwo dotyczące najlepszych praktyk i standardów w zakresie alternatyw do detencji dzieci migrantów.

28.07.2022