
NIE dla 212 kk. Relacja ze spotkania organizacji walczących o depenalizację zniesławienia
Ostatnie wydarzenia relacjonowane przez media stały się pretekstem do ponownego podjęcia dyskusji nad dalszym utrzymywaniem w porządku prawnym odpowiedzialności karnej “za słowo”. W siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (27 maja 2011) odbyło się spotkanie środowiska dziennikarskiego, wydawców prasy oraz przedstawicielek Obserwatorium Wolności Mediów poświęcone opracowaniu strategii wspólnych działań zmierzających do zniesienia przestępstwa zniesławienia (art. 212 k.k.).Pierwsze działania dziennikarzy zostały już podjęte. Z inicjatywy wydawców prasy lokalnej zebrano już wśród posłów pokaźną listę podpisów pod apelem o wykreślenie art. 212 z kodeksu karnego. Idea tego przedsięwzięcia jest taka, aby przerodziło się ono w poselski projekt nowelizacji kk, który miałby szansę zostać przegłosowany jeszcze przed wyborami do Sejmu.
Większość dziennikarzy myślała już jednak o następnej kadencji Parlamentu. Intensywne “rzecznictwo” mające przekonać decydentów o konieczności zmiany prawa zapowiedział Oddział Warszawski SDP. Uczestnicy spotkania rozmawiali także o potrzebie przeprowadzenie szerszej kampanii społecznej, która zaangażuje w walkę o zniesienie art. 212 k.k. osoby spoza środowiska dziennikarskiego. Ważne jest bowiem, aby podkreślić, że problem nie dotyczy jedynie dziennikarzy, ale wszystkich osób, które w interesie publicznym krytykują np. działalność lokalnych władz.
Przedstawicielki HFPC, Dominika Bychawska i Dorota Głowacka przedstawiły podczas spotkania doświadczenia Obserwatorium związane z procesami z 212 k.k., w które angażowała się Fundacja w ostatnich latach, a także omówiły standardy międzynarodowe w zakresie odpowiedzialności karnej za korzystanie z wolności słowa. Prezentację towarzyszącą naszemu wystąpieniu można obejrzeć tutaj.
Było to pierwsze spotkanie koalicji na rzecz zniesienia art. 212 k.k. Będziemy relacjonować dalszy przebieg tej inicjatywy.
Fragment prezentacji Obserwatorium na temat stosowania art. 212, obrazujący tytuły artykułów prasowych, ktore ukazały się po skazaniu Ł. Kasprowicza, blogera z Mosiny, który krytykował lokalną burmistrz.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie Obserwatorium wolności mediów w Polsce.

30.05.2011