
Nowelizacja ustawy o ABW
W zeszłym tygodniu senackie Komisje Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawczej obradowały nad podjęciem inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji m.in. ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Konieczność nowelizacji ustawy o ABW sygnalizował Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2010 r.
TK sygnalizował konieczność zmiany przepisu ustawy, który określa, jakie przestępstwa ABW ma obowiązek zwalczać. W obecnym kształcie przepis ten posługuje się wieloma nieostrymi pojęciami, takimi jak np. „przestępstwa godzące w podstawy ekonomiczne państwa”. Nie wskazuje natomiast poprzez podanie kwalifikacji prawnej czynu, jakie konkretnie przestępstwa ABW ma obowiązek ścigać.
HFPC przedstawiła w tej sprawie opinię. „Wskazywaliśmy m.in., że w przygotowanym przez Senat projekcie proponuje się bardzo szerokie określenie katalogu tych przestępstw” – mówi Artur Pietryka, koordynator Monitoringu procesu legislacyjnego w obszarze wymiaru sprawiedliwości HFPC. „Nasze wątpliwości budzi sposób uzasadnienia tej inicjatywy. W uzasadnieniu projektu nie wskazano, dlaczego poszczególne czyny powinny się w tym katalogu znaleźć. Twórcy projektu poprzestali na lakonicznym sformułowaniu, że ta propozycja jest zgodna ze stanowiskiem przedstawionym przez służby prawne ABW” – dodaje Artur Pietryka.
W trakcie posiedzenia z-ca Szefa ABW, płk Jacek Mąka, wskazywał, że inicjatywa zasługuje na poparcie. Jego zdaniem wprowadzenie katalogu zawierającego enumeratywnie wymienione przestępstwa w miejsce nieostrych pojęć wzmacnia gwarancje przestrzegania praw i wolności obywatelskich.
Senatorowie zdecydowali się wystąpić do Premiera o przedstawienie uzgodnionego stanowiska Rady Ministrów w tym zakresie. Stanowiska do projektów, pomimo prośby ze strony Kancelarii Senatu, nie złożył Minister Spraw Wewnętrznych. Poinformował jedynie, że zostanie ono przedłożone w najbliższym czasie.
Opinia HFPC w tej sprawie dostępna jest tutaj.

13.03.2012