
Posiedzenie Senatu w sprawie rozpatrzenia ustawy o cudzoziemcach
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaprosiła prawników Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej na posiedzenie w sprawie rozpatrzenia projektu ustawy o cudzoziemcach. Na tym etapie prac organizacje również przedstawią propozycje poprawek do rządowego projektu (poprawki dostępne są tutaj).
Praca nad ustawą o cudzoziemcach w podkomisji i komisji sejmowej została już zakończona. Sejm 8 listopada 2013 r. uchwalił ustawę o cudzoziemcach.
„Głównym postulatem, jaki chcemy przedstawić podczas prac w Senacie, jest wprowadzenie stałego mechanizmu legalizacji pobytu migrantów przebywających na terytorium RP bez zezwolenia. Chodzi o tych cudzoziemców, którzy mieszkają w Polsce od wielu lat i są zintegrowani z polskim społeczeństwem” – mówi Jacek Białas, prawnik Helsińskiej Fundacji.
W pracach udział brali prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. W toku prac nad projektem ustawy uwzględniony został szereg szczegółowych propozycji zgłoszonych przez obie organizacje. Jednak sama ustawa nie zmienia zasadniczo modelu polskiej polityki migracyjnej, a ponadto nie wszystkie postulowane i uznane za kluczowe przez HFPC i SIP zmiany zostały przyjęte na posiedzeniach podkomisji, m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu detencji dzieci.
Nowa ustawa o cudzoziemcach ma wejść w życie 1 maja 2014 r.

26.11.2013