
Raport z obserwacji zgromadzeń 11 listopada
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała raport z obserwacji zgromadzeń 11 listopada.
Raport opiera się na informacjach przygotowanych przez trzydziestu jeden niezależnych obserwatorów Fundacji, którzy obserwowali zgromadzenia: Marsz Porozumienia 11 Listopada (na prośbę Komendanta Stołecznego Policji i Rafała Zieleniewskiego z Grupy Demonstracyjnej Porozumienia 11 Listopada), Marszu Niepodległości (na prośbę Komendanta Stołecznego Policji), marsz organizowany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (własna inicjatywa HFPC).
Zdaniem HFPC działania służb zabezpieczających marsz Prezydenta Bronisława Komorowskiego były adekwatne i proporcjonalne.
HFPC zauważa również, że działania służb zabezpieczających marsz Porozumienia 11 Listopada były adekwatne i proporcjonalne. Kontrowersyjne jest, czy na odcinku od ronda de Gaulle’a do Placu Zamkowego potrzebne było aż tak silne zabezpieczenie marszu.
Ilość sił zaangażowanych bezpośrednio w asystowanie przemarszowi uczestników Marszu Niepodległości była zdaniem Fundacji niewystarczająca. Zwarte oddziały policji rozmieszczone punktowo, nawet jeśli liczebnościowo odpowiednie, nie spełniają takiej samej roli, co asysta krocząca.
HFPC zwraca uwagę na różnicę w sposobie zabezpieczenia marszu Porozumienia 11 Listopada oraz Marszu Niepodległości. Pierwszy marsz – podobnie jak wiele innych zgromadzeń w ostatnim czasie w Warszawie, w tym przemarsz kibiców rosyjskich na Stadion Narodowy w czasie Euro 2012 – miał asystę kroczącą policji, podczas gdy Marsz Niepodległości jej nie miał. HFPC postuluje wypracowanie minimalnego standardu w tym zakresie. Standard ten powinien być uzupełniany o dodatkowe formy zabezpieczeń tam, gdzie jest to uzasadnione wynikami przeprowadzonego rozpoznania lub dotychczasowymi doświadczeniami z zabezpieczania manifestacji organizowanych przez danego organizatora.
Raport dostępny jest tutaj.
Załącznik nr 1 do raportu.
Załącznik nr 2 do raportu.

23.11.2012