
Rekrutacja do Klinik Prawnych HFPC
Do dziś przyjmowane są zgłoszenia do Klinik Prawnych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Studenci uczestniczący w zajęciach analizują powierzone im sprawy. Analiza w równej mierze dotyczy stanu faktycznego, jak i prawnego. W rezultacie dla każdej sprawy przygotowywana jest lista proponowanych działań, w oparciu o którą uczestnicy w porozumieniu z koordynatorem dokonują wyboru optymalnych rozwiązań zmierzających do udzielenia pomocy prawnej wnioskodawcy. Po dyskusji i podjętej decyzji przez prawnika podejmowane są konkretne działania.
Więcej informacji o rekrutacji dostępnych jest tutaj.
Klinika Prawno-Medyczna
W ramach Klinik Prawno-Medyczna, studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będą analizować skargi kierowane przez osadzonych do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dotyczące warunków opieki zdrowotnej w zakładach karnych, dostępności opieki specjalistycznej, czasu oczekiwania na zabiegi medyczne.
W sprawach, w których zostaną zidentyfikowane naruszenia praw człowieka, Fundacja będzie podejmowała stosowne działania interwencyjne. Na bazie zidentyfikowanych problemów zorganizowane zostaną seminaria i konferencje naukowe. Do uczestnictwa w nich zaproszeni zostaną lekarze, funkcjonariusze służby więziennej, sędziowie penitencjarni, pracownicy naukowi oraz dziennikarze.
Efektem każdego ze spotkań będzie publikacja wygłoszonych stanowisk prelegentów i postulowanych reform. Ostatnią płaszczyzną działania programu jest litygacja strategiczna, która ma doprowadzić do rozwiązania i nagłośnienia problemu na podstawie konkretnego przykładu.
Klinika Niewinność
Klinika Prawa „Niewinność” działa w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka od 1999 r. i zajmuje się wyszukiwaniem błędów popełnionych w trakcie postępowania karnego, które mogły stać się przyczyną niesłusznego skazania. Celem Kliniki jest szkolenie studentów w zakresie praktycznego wykorzystywania wiedzy kryminologicznej, kryminalistycznej i prawniczej w sprawach, w których mogło dojść do pomyłki sądowej. Zadaniem studenta uczestniczącego w programie będzie pomoc w merytorycznym zbadaniu i selekcji spraw zgłaszanych do Fundacji, pod kątem znalezienia przesłanek wykazujących na pomyłkę organów ścigania lub sądu. Każdemu z uczestników Kliniki „Niewinność” zostanie przydzielona co najmniej jedna sprawa, którą będzie się zajmował.
Więcej informacji na temat rekrutacji do Kliniki Prawno-Medycznej oraz Kliniki Niewinność dostępna jest tutaj.
Klinika Prawa człowieka a podatki
Celem programu Klinika „Prawa człowieka a podatki” jest edukacja studentów poprzez analizę polskich przepisów prawa podatkowego pod kątem ich zgodności ze standardami demokratycznego państwa prawnego wynikającymi z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz ich zgodności ze standardami ochrony praw człowieka w zawartymi Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w tym w szczególności w zakresie prawa do sądu, prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do skutecznego środka odwoławczego.
Zajęcia dla studentów mają charakter warsztatowy i będą odbywać się w formie cotygodniowych seminariów organizowanych w siedzibie Fundacji.
Więcej informacji na temat rekrutacji do Kliniki Prawa człowieka a podatki dostępnych jest tutaj.

24.10.2011