
Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Azerbejdżanu: sprawa Ilgara Mammadowa
„Kwestie energii i kwestie handlowe nie mogą mieć prymatu nad prawami człowieka” powiedziała europosłanka Maretje Schaake podczas debaty na temat sytuacji w Azerbejdżanie i aresztowania Ilgara Mammadova. W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski (13 czerwca) przyjął rezolucję w tej sprawie.Ilgar Mammadow, przywódca opozycyjnego ruchu REAL i dyrektor Szkoły Nauk Politycznych Rady Europy w Baku, oraz Tofik Yakublu, zastępca przewodniczącego opozycyjnej partii Musavat, zostali zaaresztowani przez władze azerbejdżańskie 4 lutego 2013 r. Od tego momentu są oni nielegalnie przetrzymywani. Zanim Mammadow został aresztowany, potwierdzono, że będzie on kandydatem opozycyjnej partii REAL w azerbejdżańskich wyborach prezydenckich przewidzianych na październik 2013 r. Areszt tymczasowy Ilgara Mammadowa był dwukrotnie przedłużany, w celu przetrzymania go w odosobnieniu przed zbliżającymi się wyborami.
Obrońcy praw człowieka i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego są zgodni co do tego, że aresztowanie Mammadowa było nielegalne, miało polityczne podłoże i stanowi próbę zastraszenia opozycji.
W rezolucji przyjętej przez PE, europarlamentrzyści potępili wszelkie formy zastraszania lub prześladowania przywódców partii opozycyjnych lub ich członków, a także działaczy, dziennikarzy lub blogerów tylko dlatego, że wyrażają swoje poglądy.
Jednocześnie posłowie poparli trwające obecnie negocjacje nad układem o stowarzyszeniu UE-Azerbejdżan i potwierdzili swoje stanowisko, zgodnie z którym taki układ musi zawierać klauzule i wzorce odniesienia dotyczące ochrony i promowania praw człowieka.
Ponadto rezolucja wzywa władze Azerbejdżanu do udzielenia azerbejdżańskiemu Domowi Praw Człowieka bezwarunkowego zezwolenia na ponowne otwarcie oraz aby bez dodatkowej zwłoki i bez dodatkowych obciążeń administracyjnych zarejestrowały Ośrodek Monitorowania Wyborów i Badań nad Demokracją oraz Klubu Praw Człowieka.
Rezolucja apeluje także o zastosowanie się do wszystkich orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Azerbejdżanu.
Podczas debaty podkreślano, że pełne przestrzeganie praw człowieka, podstawowych wolności i praworządności jest podstawą współpracy w ramach partnerstwa wschodniego i zobowiązań podjętych przez Azerbejdżan w Radzie Europy i OBWE.
„W świetle szerzących się represji, oczekujemy, że władze Azerbejdżanu wywiążą się ze swoich zobowiązań zawartych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zwłaszcza przed objęciem swojego rotacyjnego przewodnictwa w Radzie Europy w 2014 roku, gdyż poszanowanie wolności mediów oraz prawa do pokojowych zgromadzeń stanowi warunek członkostwa kraju w Radzie Europy, OBWE a także negocjowanej obecnie umowy stowarzyszeniowej z UE” – powiedziała podczas debaty Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, jedna z autorek przyjętej rezolucji.
Posłanka stanowczo potępiła nielegalne przetrzymywanie Ilgara Mammadova, którego pozbawiono uczciwego procesu sądowego. Postulowała o jego natychmiastowe uwolnienie, a także wszystkich innych więźniów politycznych ukaranych za krytykę rządu.
W trakcie debaty głos zabrało wielu posłów z Polski. Nagranie debaty dostępna jest tutaj.

17.06.2013