
Specjalny numer Kwartalnika o Prawach Człowieka HFPC
Zachęcamy do lektury nowego, specjalnego numeru Kwartalnika o Prawach Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Najnowsze wydanie poświęcone jest kwestii bezpośredniego stosowania Konstytucji w sferze prawa karnego. Kwartalnik będzie można również dostać w czasie Kongresu Praw Obywatelskich w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
„Kryzys konstytucyjny spowodował, że Trybunał Konstytucyjny przestał wykonywać swoją naturalną funkcję w demokratycznym państwie prawnym. Niestety obywatele nie mogą mieć obecnie gwarancji, że ustawy, które budzą wątpliwości konstytucyjne, zostaną niezależnie i rzetelnie zbadane przez TK. Co więcej, TK, podporządkowany władzy politycznej, może raz na jakiś czas wypełniać rolę zmierzającą do swoistej legitymizacji wątpliwych posunięć legislacyjnych. W tym kontekście rolą nauki prawa jest refleksja nad tym, jak można wypełnić przestrzeń, która powstaje ze względu na paraliż TK. Bezpośrednie stosowanie Konstytucji oraz rozproszona kontrola konstytucyjności ustaw wydaje się jednym z remediów” – piszą we wspólnym słowie wstępnym Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i redaktor naczelny prof. Ireneusz C. Kamiński.
W najnowszym numerze ukazał się między innymi artykuł prof. Mirosława Wyrzykowskiego „Obrona Konstytucji RP”, a także: „Konstytucjonalizacja systemu prawa a stanowienie, stosowanie i korygowanie prawa karnego” dr Katarzyny Witkowskiej-Moździerz, „Trudne przypadki w prawie karnym, filozofia prawa i bezpośrednie stosowanie norm konstytucyjnych” dr. Tomasza Snarskiego, jak również artykuł dr. Witolda Zontka „Procedura dla obywatela, czy obywatel dla procedury? Kilka uwag o wzniosłych zasadach i prostych przepisach”.
Zainteresowanych zachęcamy także do nadsyłania propozycji tekstów do kwartalnika na adres: redakcja@hfhr.org.pl. Na ten adres można także przesyłać wszelkie uwagi i sugestie związane z naszym czasopismem.
Z kwartalnikiem można zapoznać się tutaj.

08.12.2017