
Wciąż niejasne zasady pracy mediów w Sejmie – stanowisko HFPC
HFPC z niepokojem obserwuje podawane przez media informacje na temat faktycznych utrudnień, z jakimi w ostatnich tygodniach spotykają się niektórzy dziennikarze relacjonujący wydarzenia w parlamencie. Szczególne zastrzeżenia wzbudza ograniczenie pracy mediów w Sejmie oparte na niejasnych podstawach i mające arbitralny charakter.
HFPC zwraca uwagę, że wszelkie zasady ograniczające swobodę pracy mediów w instytucjach politycznych muszą mieć nie tylko proporcjonalny charakter oraz uwzględniać standardy wolności słowa, ale muszą być także jasne, czytelne i dostępne dziennikarzom. Zapewnienie przejrzystych reguł dostępu i poruszania się dziennikarzy po gmachach Sejmu i Senatu oraz rejestracji w nich dźwięku i obrazu jest kluczowym warunkiem sprawnej pracy mediów w parlamencie, poprawnego wykonywania przez nie funkcji publicznego stróża oraz przekazywania opinii publicznej rzetelnej informacji o funkcjonowaniu tych instytucji.
HFPC będzie w dalszym ciągu monitorować sytuację mediów pracujących w parlamencie. Zwracamy się do dziennikarzy, którzy spotkali się z nieuzasadnionymi ograniczeniami dotyczącymi relacjonowania prac Sejmu lub Senatu, o przekazywanie HFPC informacji na ten temat telefonicznie pod numerem (22) 556 44 40 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17) bądź na adres e-mail: obserwatorium@hfhr.org.pl.
W styczniu 2017 r. HFPC przygotowała opinię na temat organizacji pracy mediów w Sejmie, w której przedstawione zostały m.in. międzynarodowe standardy relacjonowania pracy parlamentów oraz rekomendacje, które powinny być uwzględniane przy wprowadzaniu jakichkolwiek restrykcji wobec dziennikarzy w tym zakresie.
Pełne stanowisko dostępne jest tutaj.

27.01.2017