
Wykonanie wyroków w sprawie więźniów CIA w Polsce
W lutym HFPC wystąpiła do Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych o przygotowanie ekspertyzy dotyczącej znaczenia dla Polski wydania wyroku w sprawie Al Nashiri przeciwko Polsce.Przypomnijmy,w lutym panel pięciu sędziów ETPC podjął ecyzję o nieprzekazaniu spraw ze skarg Al Nashiriego i Abu Zubayda wytoczonych przeciwko Polsce do rozpoznania przez Wielką Izbę ETPC. W konsekwencji wyroki Izby Trybunału stały się ostateczne i podlegają wykonaniu przez Polskę (więcej informacji na ten temat dostępnych jest tutaj). HFPC wskazała, że wydanie przez Komitet opinii będzie gwarancją rzetelnego wykonania wyroku.
W odpowiedzi MSZ poinformowało, że rząd realizuje wszystkie orzeczenia Trybunału w zgodzie z zasadami prawa międzynarodowego i “z tego też względu na pewno dołoży wszelkich starań na rzecz wykonania wyroków”. MSZ poinformowało również, że rząd zdecydował się zwrócić do Stanów Zjednoczonych o udzielenie gwarancji dyplomatycznych dla Al-Nashiriego. “Rząd podejmuje także inne działania mające na celu zrealizowanie zobowiązań nałożonych na władze polskie w obydwu wyrokach” – czytamy w odpowiedzi. W związku z tym, zdaniem MSZ, nie zachodzi potrzeba, aby Doradczy Komitet Prawny wypowiadał się w kwestii prawidłowego sposobu wykonania wyroków.
Obecnie trwa sesja Rady Praw Człowieka ONZ. 20 organizacji pozarządowych, w tym Human Rights Watch, Reprieve i Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydały stanowisko nawołujące do przeprowadzenia kompletnego wyjaśnienia stosowania tortur przez CIA (stanowisko dostępne jest tutaj).
Wystąpienie HFPC dostępne jest tutaj.
Odpowiedź MSZ dostępna jest tutaj.

17.03.2015