
Wzór protestu wyborczego
Helsińska Fundacja Praw Człowieka publikuje wzór protestu wyborczego, pomocnego zwłaszcza dla osób przebywających za granicą, które doświadczyły problemów ze skutecznym oddaniem głosu w wyborach prezydenckich z 28 czerwca 2020 r.
Protesty wyborcze w Polsce nie mają jednego urzędowego formularza lub wzoru, na którym można go wnieść. Poniższy wzór został opracowany przez prawników HFPC i może zostać wykorzystany do formalnego wniesienia protestu.
Protest może złożyć każdy wyborca, niezależnie od tego, czy głosował w wyborach – wystarczy jedynie, że jego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania. Protestów wyborczych nie mogą natomiast składać osoby prawne, jak np. stowarzyszenia lub fundacje, ponieważ nie są one wyborcami.
Przed wypełnieniem danych, zachęcamy do zapoznania się z informatorem HFPC na temat protestu wyborczego oraz wzorem dokumentu z naniesionymi wskazówkami jak uzupełnić dane. Publikujemy również wersję edytowalną gotowego protestu, którą każdy wyborca może uzupełnić o odpowiednie dane i wnieść do Sądu Najwyższego.
Do pobrania:
- Informator o protestach wyborczych
- Wzór protestu wyborczego
- Plik z gotowym protestem do wypełnienia
- Jak dokumentować naruszenie praw wyborczych
Powyższe opracowania powstały dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Obywatelskiego w ramach grantu „Bezpieczeństwo a wolność. Prawa człowieka w czasie pandemii”, zarządzanego przez Fundację dla Polski.


05.07.2020