Bez opieki? Dzieci uciekające przed wojną w Ukrainie. Raport HFPC i Debata Helsińska
Rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła do ucieczki do Polski setki tysięcy dzieci. Część z nich przybyła do naszego kraju z rodzicami. Wychowankom pieczy zastępczej towarzyszyli pracownicy ukraińskich domów dziecka. Jednocześnie, od pierwszych dni po wybuchu wojny docierały informacje o małoletnich przekraczających granicę z dalekimi krewnymi, znajomymi czy przypadkowo napotkanymi osobami.
To, kto powinien sprawować nad nimi opiekę – było początkowo niejasne. Brakowało systemu nadzoru nad ich bezpieczeństwem i dobrobytem.
Odpowiedzią na te problemy miała być zmiana specustawy ukraińskiej – w szczególności powołanie do życia przepisów dotyczących opiekunów tymczasowych oraz pieczy zastępczej dla niepełnoletnich obywateli i obywatelek Ukrainy. Jak to rozwiązanie prawne sprawdziło się w praktyce? Jakie wyzwania stanęły przed sądami rodzinnymi oraz instytucjami zajmującymi się pieczą nad małoletnimi? Jakie zagrożenia i luki prawne pojawiły się przy stosowaniu przepisów specustawy? Na te pytania HFPC szukała odpowiedzi w raporcie „Dzieci z pieczy zastępczej oraz małoletni bez opieki z Ukrainy: ocena ex-post regulacji i praktyki stosowania specustawy ukraińskiej”.
Wyzwania te będą także tematem Debaty Helsińskiej: „Bez opieki?! Dzieci uciekające przed wojną w Ukrainie”. Rozmowę będzie można oglądać na żywo na Facebooku oraz kanale Youtube HFPC. W dyskusji wezmą udział:
- Ada Tymińska – autorka raportu, prawniczka i socjolożka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
- Ewa Ważny – sędzia sądu okręgowego w Gdańsku, Prezeska Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce
- Anna Krawczak – antropolożka i badaczka, specjalistka z zakresu ochrony praw dziecka w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Debatę poprowadzi redaktor Michał Janczura z TOK.FM. Zapraszamy do oglądania dyskusji 17.11.2022 w godzinach 17:00 – 18:30.
Raport oraz Debata Helsińska powstały w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Monitoring systemu ochrony praw człowieka w Polsce”. Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.
07.11.2022