Pomoc prawna
Dowiedz się, w jaki sposób możesz uzyskać pomoc prawną ze strony Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
UWAGA! Informujemy, że nie udzielamy porad prawnych w rozmowach telefonicznych ani za pośrednictwem e-maila lub mediów społecznościowych. Prosimy o zgłoszenia spraw z zakresu potencjalnego naruszenia praw człowieka w formie tradycyjnego listu zawierającego szczegóły i przebieg sprawy oraz kopie najważniejszych dokumentów dotyczących problemu na adres korespondencyjny HFPC podany powyżej. Uprzejmie informujemy również, że nie mamy możliwości odpowiedzi na każdy list ani interwencji we wszystkich sprawach, które do nas napływają.
W postępowaniu karnym każda osoba ma jasno określone prawa i obowiązki, które zależą od jej statusu w sprawie. Dowiedz się, jakie uprawnienia Ci przysługują!
Dyżury prawnika zostały czasowo zawieszone z powodu pandemii. Przepraszamy za wszelkie niedogodności. [W każdą środę, w godzinach 13.30 – 15.00, w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka odbywają się dyżury prawnika, w trakcie których można uzyskać bezpłatną poradę prawną w sprawach z zakresu potencjalnego naruszenia praw człowieka.]
Aby zapisać się dyżur prawnika zadzwoń pod numer: (48) 22 556 44 40 wew. 2 codziennie w godz. 10.00 – 14.00.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, na jakim etapie prac zespołu jest Twoja sprawa zadzwoń pod numer (48) 22 556 44 40 wew. 2 codziennie w godzinach między 10.00 – 14.00.
UWAGA! Informujemy, że nie udzielamy porad prawnych w rozmowach telefonicznych ani za pośrednictwem e-maila lub mediów społecznościowych. Prosimy o zgłoszenia spraw z zakresu potencjalnego naruszenia praw człowieka w formie tradycyjnego listu zawierającego szczegóły i przebieg sprawy oraz kopie najważniejszych dokumentów dotyczących problemu na adres korespondencyjny HFPC podany powyżej. Uprzejmie informujemy również, że nie mamy możliwości odpowiedzi na każdy list ani interwencji we wszystkich sprawach, które do nas napływają.
HFPC rozpoczęła projekt pomocy prawnej oferowanej dziennikarzom i blogerom. W ramach projektu będą udzielane porady prawne z zakresu wolności słowa i swobody działalności medialnej. Poradę prawną można uzyskać mailowo po przedstawieniu problemu w wiadomości (wolne.media [at] hfhr.org.pl) lub telefonicznie (nr tel. 605 733 668). Więcej informacji.
- Udzielamy pomocy prawnej w sprawach związanych ze statusem pobytowym cudzoziemców (sprawy uchodźcze, legalizacyjne, deportacyjne), jak i innych naruszeń praw człowieka wobec cudzoziemców przebywających w Polsce.
- Udzielamy porad prawnych jedynie po uzyskaniu kopii wszystkich dokumentów w danej sprawie i podpisanej deklaracji zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jednocześnie HFPC zwraca się z prośbą o niewysyłanie oryginałów dokumentów. HFPC nie będzie gromadziła oryginału dokumentów i nie ponosi odpowiedzialności za ich przechowywanie. W przypadku nieodebrania oryginałów, mogą one ulec zniszczeniu po upływie 3 miesięcy, na koszt osoby, która je dostarczyła.
- Prowadzimy także dyżury w otwartych i strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.
Kontakt z prawnikami w sprawach dotyczących cudzoziemców na terenie Polski możliwy jest za pośrednictwem e-maila: refugees[at]hfhr.pl lub pod numerem telefonu +48 22 290 55 90 w godzinach 11-14 od poniedziałku do piątku.
Kliknij tutaj, żeby pobrać bezpłatne publikacje HFPC o prawach cudzoziemców (w tym o zasadach pobytu w Polsce, łączeniu rodzin, podatkach i pomocy społecznej).
Helsińska Fundacja Praw Człowieka świadczy pomoc prawną oraz udziela informacji obywatelom Ukrainy. Porady są świadczone w językach: polskim, rosyjskim i angielskim.
Informacje prawne o przekraczaniu granic i legalizacji pobytu
Lista organizacji pomagających osobom migrującym w Polsce: PL, RU
Postępowanie o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce – wyjaśniamy procedurę krok po kroku
Helsińska Fundacja Praw Człowieka świadczy pomoc prawną oraz udziela informacji obywatelom Białorusi. Porady są świadczone w językach: polskim, rosyjskim i angielskim.
Postępowanie o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce – wyjaśniamy procedurę krok po kroku
HFPC przygotowała również specjalną serię broszur informacyjnych dla cudzoziemców, w kilku wersjach językowych:
Poradnik “Kontakty pracowników organizacji pozarządowych ze służbami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo” opisuje krótko podstawowe zasady regulujące kontakty osób pracujących w organizacjach społecznych z funkcjonariuszami takich służb, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Policja, Straż Graniczna, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, wywiad skarbowy czy Żandarmeria Wojskowa.
Organizowanie pokojowych zgromadzeń i uczestniczenie w nich jest jedną z wolności wskazanych w Konstytucji RP – zgromadzenie, aby było legalne, musi spełniać określone w ustawie cechy.
HFPC przygotowała zbiór szczegółowych informacji na temat zgromadzeń – jakie są ich rodzaje, jakie prawa ma osoba, która podczas zgromadzenia została zatrzymana, a także jakie uprawnienia przysługują funkcjonariuszom Policji. W opracowaniu przedstawiono prawo do zgromadzeń w aktualnym orzecznictwie sądów.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak sądy interpretują prawo do zgromadzeń oraz uprawnienia i obowiązki uczestników i funkcjonariuszy Policji, zapoznaj się z naszym opracowaniem.
Więcej informacji na temat regulacji prawnych znajdziesz w naszym przewodniku po Prawie o zgromadzeniach. Zawiera on m.in. podstawowe informacje o rodzajach zgromadzeń, różnicach w możliwości ich organizowania i terminach zgłaszania.
Wzór zażalenia na zatrzymanie znajduje się tutaj.
Wersja ulotki z informacjami na temat uprawnień i obowiązków uczestników zgromadzeń oraz funkcjonariuszy Policji – do wydruku, w postaci książeczki A7 dostępna jest tutaj.
Formularz skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest dostępny na stronie: www.echr.coe.int
WAŻNA INFORMACJA
Uprzejmie informujemy, że warunkiem podjęcia decyzji, co do ewentualnego zajęcia się konkretną sprawą przez Helsińską Fundację Praw Człowieka jest przekazanie nam kopii najważniejszych dokumentów jej dotyczących. Jednocześnie informujemy, że żaden z dokumentów nadesłanych do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nie zostanie Państwu zwrócony, stąd nasza prośba o załączanie wyłącznie kopii, a nie oryginałów pism. Potraktowanie naszej prośby bardzo poważnie jest tym ważniejsze, że wszelka dokumentacja, znajdująca się w posiadaniu Fundacji, a dotycząca konkretnej sprawy, będzie po jej zakończeniu lub jej niepodjęciu przez nas, zniszczona.
—
Helsinki Foundation for Human Rights asks you not to send the original documents. HFHR will not collect original documents and will not be responsible for their storage. If you do not collect the originals, they may be destroyed after 3 months, at the expense of the person who delivered them.
ХФПЧ обращается с просьбой не высылать нам оригиналов документов. ХФПЧ не будет собирать оригиналы документов и не несет ответственности за их хранение. В случае, если оригиналы документов не будут взяты обратно, они могут быть уничтожены в течение трех месяцев, на счет лица, которое их нам выслало.
23.02.2022