Zarząd i rada
Na czele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka stoi pięcioosobowy zarząd i ośmioosobowa rada.
Zarząd
Maciej Nowicki – Prezes Zarządu
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Z Helsińską Fundacją Praw Człowieka związany od 1998 r. W latach 2011 – 2016 Sekretarz Zarządu HFPC, od 2016 roku Wiceprezes Zarządu. Współtwórca i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie oraz europejskiej platformy współpracy dokumentalistów z obrońcami praw człowieka FUTURE DOCS. Ekspert w dziedzinie społecznie zaangażowanego filmu dokumentalnego, członek jury i współpracownik wielu międzynarodowych festiwali filmowych.
Piotr Kładoczny – Wiceprezes Zarządu
Doktor nauk prawnych. Od 1996 r. współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której nadzoruje prace merytoryczne programów prawnych i interwencyjnych. Autor licznych publikacji z zakresu prawa karnego, postępowania karnego, prawa karnego wykonawczego i polityki narkotykowej. Wykładowca Wydziału Prawa i Administracji UW.
Małgorzata Szuleka – Sekretarz Zarządu
Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka od 2010 r. Koordynuje działania w zakresie rzecznictwa międzynarodowego i badań, m.in. w ramach współpracy z Agencją Praw Podstawowych UE. Zajmuje się w szczególności monitorowaniem praworządności, niezależności sądów i sytuacji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i innych krajach Europy Środkowej. Autorka licznych raportów i analiz. Członkini Izby Adwokackiej w Warszawie.
Lenur Kerymov – Skarbnik Zarządu
Prawnik. Absolwent prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Stambulskiego oraz Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2001 r. związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W Fundacji prowadzi projekty mające na celu rozwój demokracji oraz praw człowieka, a także monitorujące stan przestrzegania praw człowieka w krajach byłego ZSRR, przede wszystkim w krajach Azji Centralnej, Kaukazu Południowego oraz na Ukrainie. Konsultuje organizacje pozarządowe z zakresu metodologii prowadzenia monitoringu praw człowieka. Współpracuje jako ekspert z zakresu praw człowieka i rozwoju demokracji w krajach byłego ZSRR z polskimi oraz międzynarodowymi organizacjami oraz instytucjami. Jest trenerem i wykładowcą w realizowanych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka programach edukacyjnych.
Aleksandra Iwanowska – Członkini Zarządu
Doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa i Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. W latach 2012-2017 pracowała w Krajowym Mechanizmie Prewencji Tortur w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, a od 2016 roku była współprzewodniczącą Komisji Ekspertów KMPT. Od 2018 roku związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, gdzie zajmuje się m.in. litygacją strategiczną oraz monitoringiem przestrzegania praw człowieka w krajach Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej.
Rada Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Danuta Przywara – Przewodnicząca Rady
Socjolog. Pracowała kolejno w biurze projektowym i instytucie resortowym budownictwa następnie w Instytucie Psychologii PAN. W okresie „Solidarności” była mediatorem, Komisja Mediacji Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. Od 1982 r. członek Komitetu Helsińskiego w Polsce i współautorka części jego raportów. W 1989 współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W latach 2008–2021 roku Prezes Zarządu HFPC.
Henryka Bochniarz
Janusz Grzelak
Psycholog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego W 1980 wstąpił do „Solidarności”, w kolejnym roku wszedł w skład zarządu Regionu Mazowsze. Reprezentował lokalne struktury związku z I Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku. Został członkiem KSR “Wolność-Sprawiedliwość-Niepodległość”. Po wprowadzeniu stanu wojennego represjonowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, zmuszony do ustąpienia ze stanowiska dziekana. Współpracował z podziemną “S” w tym z Tymczasową Komisją Koordynacyjną i Komitetem Helsińskim. W 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako wiceprzewodniczący zespołu do spraw oświaty i nauki z ramienia strony opozycyjnej. Po utworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego został wiceministrem edukacji narodowej, funkcję tę pełnił do 1991.
Ireneusz Cezary Kamiński
Prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, specjalista w zakresie prawa międzynarodowego publicznego i prawa europejskiego, w latach 2014 – 2016 sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Witolda Ewa Osiatyńska
Andrzej Rzepliński
Prawnik, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 2010–2016 był jego prezesem. W 1990 r. był inicjatorem przygotowania i współautorem projektu Karty Praw i Wolności, przedstawionego przez grupę członków Komitetu Helsińskiego w Polsce i w listopadzie 1992 r. przedłożonego przez Prezydenta RP Sejmowi jako projekt ustawy konstytucyjnej. Od początku działania Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka należał do jej zarządu – początkowo jako skarbnik, a następnie sekretarz, aż do momentu wyboru na stanowisko sędziego TK w 2007 r.
Wojciech Sadurski
Mirosław Wyrzykowski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 2001-2010. W latach 1988-1990 kierował Departamentem Konstytucyjnych Wolności i Praw w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów (1990-1993 i 1996-2001). W latach 1996-2001 był dyrektorem Centrum Konstytucjonalizmu i Kultury Prawnej Instytutu Spraw Publicznych. Członek Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Członek rad naukowych, m.in. Instytutu Nauk Prawnych PAN, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Instytutu Nauk o Państwie i Prawie oraz Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych Uniwersytetu Warszawskiego.
14.06.2021