
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada to data szczególnie ważna dla wszystkich, którzy zajmują się obroną praw dziecka. Tego dnia, 29 lat temu, doszło do uchwalenia Konwencji Praw Dziecka, fundamentu współczesnego systemu ochrony praw dziecka. To dobra okazja, aby zaprezentować najnowsze efekty pracy HFPC w tej dziedzinie.
Oddajemy w Państwa ręce polskie wydanie publikacji „Praktyczny Przewodnik. Monitorowanie miejsc pozbawienia wolności, w których przebywają dzieci”. Stanowi on efekt pracy kilkudziesięciu specjalistów z zakresu ochrony praw dziecka. Podręcznik wzbogacony został o krajowe standardy wynikające z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, stosowne rozporządzenia, a także wnioski z monitoringu przeprowadzonego przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur. „Ufamy, że publikacja przyczyni się do lepszego zrozumienia idei monitoringu placówek resocjalizacyjnych, gwarantując jednocześnie wyższy poziom przestrzegania praw dziecka” – mówi Marcin Wolny, odpowiedzialny z ramienia HFPC za pracę nad podręcznikiem.
Nieodłącznym elementem publikacji jest kwestionariusz do samooceny przestrzegania praw nieletnich w placówce resocjalizacyjnej. Zawiera on ponad 150 pytań dotyczących realizacji prawa dzieci pozbawionych wolności do informacji, prywatności, czy też odpowiednich warunków bytowych. Jego pierwowzór został opracowany przez prawników HFPC we współpracy z pracownikami dwóch zakładów poprawczych. „Pozwoliło nam to na bardziej szczegółowe zgłębienie tematu, a zwłaszcza zwrócenie uwagi na elementy znane wyłącznie samym pracownikom placówek” – podkreśla Marcin Wolny, współautor kwestionariusza. „Liczymy, że stanie się on prostym narzędziem do przeprowadzenia samodzielnej ewaluacji swojej pracy, pod kątem przestrzegania praw człowieka” – dodaje.
Ostatnim z prezentowanych efektów pracy HFPC są plakaty (1,2) promujące prawa dzieci. Stanowią one uzupełnienie informacji o prawach i obowiązkach nieletnich przybywających do placówki resocjalizacyjnej. „W przejrzysty sposób staraliśmy się pokazać najważniejsze uprawnienia przysługujące dzieciom pozbawionym wolności. Wytłumaczyć im, że mimo pobytu w placówkach, wciąż są objęte prawami człowieka. Chcemy, aby znalazł się on w każdym zakładzie poprawczym w Polsce” – tłumaczy Marcin Wolny.
Wszystkie wymienione materiały powstały w ramach projektu „Children’s rights behind bars 2.0” finansowanego przez Unię Europejską z programu Criminal Justice.

20.11.2018