Pierwsza debata w ramach projektu: Nowe technologie – Nowa sprawiedliwość
Wyzwania czasu pandemii a przyszłość sądownictwa – debata online
20 października, godz. 17.00–19.00
Debata będzie transmitowana na profilu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na Facebooku.
Nowe technologie są obecne w każdej sferze naszego życia, co rodzi pytania zarówno o płynące z tego szanse i możliwości, jak i powodowane tym zagrożenia i wykluczenia. Ożywione dyskusje na ten temat prowadzą także obrońcy praw człowieka.
Nowe technologie mają coraz większe znaczenie dla współczesnego wymiaru sprawiedliwości. System losowania sędziów, e-wokanda, czynności procesowe z wykorzystaniem Internetu – to pierwsze rozwiązania, jakie zostały wprowadzone w Polsce. Zmiany obserwujemy także w innych krajach europejskich. Łotwa wdrożyła już proces mailowego doręczania decyzji sądowych. W Wielkiej Brytanii ofiary przemocy, które nie posiadają pełnomocnika, mogą wnioskować przez Internet o nakaz sądowy. W skali międzynarodowej dostęp do e-dowodów zwiększa skuteczność współpracy w ramach transgranicznych postępowań sądowych. Na wyzwania płynące z rozwoju nowych technologii odpowiadają także przepisy unijne – dwa lata temu została uchwalona Europejska Karta Etyczna w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w systemach sądowych.
Wybuch pandemii spowodował ekspansję i przyspieszenie nowych technologii we wszystkich sferach społecznych. Niniejsza debata jest tego przykładem – wirtualna rozmowa zastępuje osobiste spotkanie. Jak te zmiany i ograniczenia wpływają na aktualne funkcjonowanie sądów w Polsce? Jakie znaczenie dla cyfryzacji procesów sądowych w przyszłości mają doświadczenia czasu pandemii?
Podczas debaty poznamy opinie praktyków, których zapytamy o to, jak nowe technologie wpływają na ich codzienną pracę. Rozmowa pozwoli postawić diagnozę aktualnej sytuacji, podzielić się doświadczeniami czasu pandemii oraz wspólnie zastanowić się nad potrzebami i kierunkami zmian w przyszłości.
W spotkaniu wezmą udział: Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, adwokat, dr Urszula Żółtak, sędzia, Maciej Bobrowicz, radca prawny, dr Marcin Ciemiński, adwokat i Maciej Broniarz, ekspert IT. Rozmowę poprowadzi Jolanta Ojczyk z redakcji Prawo.pl. Debatę otworzy dr Marcin Szwed, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Maciej Bobrowicz – radca prawny z ponad 30-letnim doświadczeniem, specjalizujący się w prawie gospodarczym. Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych (2007–2010, 2010–2013, 2016–obecnie), członek Komitetu Sterującego Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, były Prezes Centrum Mediacji przy Sądzie Polubownym przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych – ,,Lewiatan” i były Prezes Centrum Mediacji przy Sądzie Polubownym przy Krajowej Izbie Gospodarczej, wieloletni członek Społecznej Komisji ds Konfliktów i Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.
Maciej Broniarz – architekt bezpieczeństwa i systemów informatycznych; wykładowca w Centrum Nauk Sądowych oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; autor kilkuset projektów IT – od małych wdrożeń po systemy przeznaczone dla setek tysięcy użytkowników; współpracownik Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego w zakresie bezpieczeństwa IT.
dr Marcin Ciemiński – adwokat, partner w Departamencie Postępowań Spornych kancelarii Clifford Chance; autor publikacji z zakresu prawa cywilnego i karnego; ekspert z zakresu postępowań gospodarczych, alternatywnych metod rozwiązywania sporów oraz prawa karnego gospodarczego; adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska – adwokat, Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie; Wiceprzewodnicząca Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej; od wielu lat sędzia dyscyplinarna Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie; pomysłodawczyni i Przewodnicząca Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej; autorka publikacji i opinii prawnych z zakresu procedury karnej i etyki adwokackiej.
dr Urszula Żółtak – sędzia, doktor nauk prawnych, Wiceprezes Warszawskiego Oddziału SSP Iustitia, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie w Wydziale Cywilnym. Przed ukończeniem aplikacji sądowej zajmowała się legislacją i stosowaniem prawa w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Aktywnie uczestniczyła w projekcie „Sędziowie przeciw mowie nienawiści” zainicjowanym przez SSP Iustitia we współpracy z Uniwersytetem SWPS, Centrum Badań nad Uprzedzeniami oraz Helsińską Fundacją Praw Człowieka.
Moderatorka:
Jolanta Ojczyk – redaktor prowadząca sekcję Prawo w biznesie w serwisie Prawo.pl, autorka licznych artykułów między innymi z zakresu LegalTech. Od 2003 roku związana z dziennikarstwem prawnym – jako dziennikarz i redaktor. Pracowała w „Gazecie Prawnej” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Następnie w „Rzeczpospolitej”, gdzie do lutego 2018 r. była zastępcą kierownika Działu Prawa. Pisała m.in. o działaniach legislacyjnych rządu i parlamentu, samorządzie, oświacie, szkolnictwie wyższym oraz służbie cywilnej. Dwukrotnie nagrodzona przez Parlament Studentów RP za teksty o tematyce prawnej.
Wstęp do dyskusji:
dr Marcin Szwed – prawnik Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego WPiA UW; doktor nauk prawnych; absolwent LLM w zakresie prawa konstytucyjnego porównawczego na Central European University w Budapeszcie; autor licznych publikacji z zakresu praw człowieka oraz prawa konstytucyjnego.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu NOWE TECHNOLOGIE – NOWA SPRAWIEDLIWOŚĆ realizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Clifford Chance.
Debata została objęta patronatem prawo.pl.
12.10.2020