
Orzeczenie w sprawie Colon przeciwko Holandii
Sprawa dotyczy wyznaczenia w Amsterdamie stref ryzyka dla bezpieczeństwa, w których policja może dokonywać prewencyjnych przeszukań w poszukiwaniu broni.
W listopadzie 2002 r., w reakcji na wzrost przestępczości burmistrz Amsterdamu wydał zarządzenie, w świetle którego na okres sześciu miesięcy większość centrum starego miasta stała się strefą ryzyka dla bezpieczeństwa. Na tej podstawie prokurator mógł polecić, iż w nieprzedłużanym okresie 12 godzin każda znajdująca się tam osoba mogła być prewencyjnie przeszukana w poszukiwaniu broni. W czerwcu 2003 r. burmistrz przedłużył obowiązywanie tej strefy na kolejnych 12 miesięcy. Powodem był fakt, iż nadal konfiskowano tam broń, a poza tym spadek liczby przestępstw z użyciem przemocy nadal był niewystarczający.
W listopadzie 2005 r. Ferdinand Jozef Colon wniósł sprzeciw od decyzji burmistrza o wyznaczeniu strefy ryzyka na kolejnych 12 miesięcy. Ten jednak odrzucił sprzeciw twierdząc, że Colon nie miał bezpośredniego interesu w związku z tą sprawą, bo ani nie mieszkał w strefie ryzyka ani w niej nie pracował. Odwiedzał ją wyłącznie w celach towarzyskich i w związku z pracą jako wolontariusz.
W skardze do Trybunału, Ferdinand Colon powołał się na naruszenie art.8 Konwencji (prawo do poszanowania życia prywatnego) i art.2 Protokołu nr 4 (swoboda poruszania się).

30.07.2012