
Orzeczenie w sprawie Nencheva przeciwko Bułgarii
Sprawa dotyczy śmierci piętnaściorga niepełnosprawnych dzieci w domu opieki w Dzhurkovie (Bułgaria) podczas zimy 1996/97 z powodu braku żywności, ogrzewania i leków.
W latach 1996–1997 Bułgaria przeżywała poważny kryzys gospodarczy, finansowy i społeczny. Budżet przeznaczony na dom opieki w Dzhurkovie, który był w gestii władz lokalnych, w tamtym okresie znacznie się zmniejszył. Brakowało środków na pokrycie kosztów podstawowej opieki. Dyrektorka domu wielokrotnie zwracała się do organizacji charytatywnych, władz centralnych i regionalnych z prośbą o pomoc, zawiadamiając o krytycznie ciężkich warunkach panujących w domu. Kolejne dzieci umierały, a jej apele, w większości, pozostawały bez odpowiedzi.
W rezultacie śledztwa wszczętego w lipcu 1999 r. oskarżono dyrektorkę domu opieki, lekarza i główną pielęgniarkę o nieumyślne spowodowanie śmierci. W 2005 r. sąd rejonowy uniewinnił wszystkich oskarżonych, a wyrok został utrzymany w sądzie drugiej instancji. W skardze do Trybunału skarżący, m.in. rodzice zmarłych dzieci zarzucili, że państwo nie spełniło swojego pozytywnego obowiązku ochrony życia osób pozostających pod jego opieką, w okolicznościach stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla ich życia i zdrowia.
Skarżący twierdzili również, że państwo nie przeprowadziło skutecznego śledztwa (art. 2 Konwencji). Ponadto, w ich mniemaniu warunki w domu opieki oznaczały nieludzkie i poniżające traktowanie (art. 3 Konwencji).
Trybunał uznał, że doszło do naruszenia art. 2 Konwencji. Trybunał nakazał Bułgarii zapłacić dwojgu skarżących po 10 tys. euro jako zadośćuczynienie za krzywdę moralną oraz zwrócić koszty i wydatki postępowania.

05.08.2013