Działania interwencyjne w sprawach uchodźców i migrantów na granicy polsko-białoruskiej
Od sierpnia 2021 r. na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys migracyjny oraz humanitarny. Straż Graniczna zatrzymuje i odsyła do Białorusi cudzoziemców przekraczających granicę Polski w sposób niezgodny z przepisami (przez tzw. „zieloną granicę”). Wobec cudzoziemców tych nie są wszczynane żadne procedury, a odsyłanie odbywa się poprzez pozostawianie cudzoziemców w lesie w strefie przygranicznej. W części tych przypadków udokumentowano, że cudzoziemcy byli odsyłani w sytuacji, gdy zadeklarowali chęć ubiegania się w Polsce o ochronę międzynarodową w obecności funkcjonariuszy polskiej SG.
Projekt, w który zaangażowała się HFPC, ma na celu zapewnienie wsparcia prawnego dla osób poszukujących schronienia w Polsce. „Sytuacja na granicy nie ma precedensu, zarówno jeśli chodzi o charakter migracji, jak i wprost niezgodne z prawem działania polskich władz. Dlatego nasza pomoc jest tym bardziej konieczna. Prawo do poszukiwania ochrony międzynarodowej jest prawem człowieka, obecnie absolutnie przekreślonym przez działania służb białoruskich i polskich” – tłumaczy adw. Ewa Ostaszewska-Żuk, koordynatorka projektu.
Projekt „Działania interwencyjne w sprawach uchodźców i migrantów na granicy polsko-białoruskiej” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Straży Granicznej o zawróceniu obywatela Syrii do granicy z Białorusią
Sprawa dotyczy obywatela Syrii, który pod koniec listopada przedostał się do Polski z Białorusi i po pobycie w szpitalu został zawrócony do granicy na podstawie postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.
Polska odsyłała uchodźców do Białorusi już w 2016 roku. Choć Trybunał w Strasburgu uznał to za nielegalne, wyrok nadal jest niewykonany
W czerwcu Komitet Ministrów Rady Europy rozpatrzy sprawozdanie polskiego rządu dotyczące wykonania wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie odmów wjazdu wydawanych czeczeńskim uchodźcom na przejściu granicznym w Terespolu w 2016 i 2017 roku (skarga M.K. i inni przeciwko Polsce). W związku z tym, HFPC przedstawiła Komitetowi swoje stanowisko.
Prawo do pomocy psychologicznej cudzoziemców umieszczonych w detencji – opinia prawna HFPC
„W Polsce istnieje obecnie 9 ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców, w których mogą przebywać rodziny z dziećmi, samotni rodzice oraz samotne osoby dorosłe. Część z tych osób doznała przemocy w kraju pochodzenia lub w drodze do Polski i ze względu na te doświadczenia nigdy nie powinny znaleźć się w strzeżonych ośrodkach, które wyglądem przypominają więzienia” – piszemy w naszej opinii prawnej o dostępie do pomocy psychologicznej w placówkach detencyjnych.
Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa. HFPC przesyła raport do Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka
Wywózki do lasu, próby ich pozornej legalizacji, przemoc ze strony służb, brak możliwości udzielenia pomocy medycznej wycieńczonym osobom przepychanym wielokrotnie przez drut kolczasty na granicy – to wciąż aktualny obraz kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. I to na tych problemach skupiła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka w swoim raporcie dla Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka dotyczącym naruszeń praw człowieka na granicach międzynarodowych w poprzednim roku.
Straż Graniczna dostarcza do sądu pisma irackiej rodziny wycofujące skargę na… Straż Graniczną za wywózkę do Białorusi. Sąd umarza postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku postanowił 17 marca 2022 roku umorzyć postępowanie w sprawie dotyczącej zawrócenia do granicy irackiej rodziny. Mowa tu o trojgu dorosłych i czwórce dzieci, którzy pod koniec września 2021 roku zostali zatrzymani przez Straż Graniczną w okolicy Michałowa i wywiezieni do lasu na granicę z Białorusią.
22.07.2022