
Raport HFPC na temat stosowania tymczasowego aresztowania
Choć statystyki pokazują spadek w zakresie stosowania tymczasowego aresztowania, to praktyka nadal wymaga poprawy i monitoringu, wynika z raportu przygotowanego przez HFPC.
HFPC uczestniczyła w europejskim projekcie na temat praktyki stosowania tymczasowego aresztowania. W ramach projektu partnerzy z 10 krajach europejskich przeprowadzili szczegółową analizę stosowania tymczasowego aresztowania i alternatywnych do niego środków zapobiegawczych. W tym celu przeprowadzono badania ankietowe, wywiady oraz pogłębione badania aktowe.
„Chociaż w Polsce przeprowadzono już wiele analiz dotyczących stosowania środków zapobiegawczych, to zakończony właśnie projekt wyróżniał się na ich tle przyjętymi narzędziami badawczymi. Celem takiej metodologii było przedstawienie praktyki stosowania izolacyjnych i nieizolacyjnych środków z różnych perspektyw – sędziego, prokuratora i obrońcy” – stwierdza Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC.
Efektem projektu było sformułowanie rekomendacji adresowanych do organów krajowych oraz międzynarodowych. W ocenie autorów polskiego raportu zasadne byłoby m.in. zwiększenia gwarancji proceduralnych w toku postępowania w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania, jak również uściślenie przesłanek stosowania środków izolacyjnych, w szczególności przesłanki grożącej oskarżonemu surowej kary.
„Ponadto, ustawodawca powinien rozważyć wprowadzenie nowych środków zapobiegawczych takich jak areszt domowy oraz dozór elektroniczny do Kodeksu postępowania karnego” – dodaje Joanna Smętek, współautorka polskiego raportu.
Polski raport jest dostępny tutaj.
Raport podsumowujący wyniki badania prowadzonego w innych krajach UE dostępny jest tutaj.

26.05.2016