Stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie powszechnych wyborów korespondencyjnych
Przedłożona Sejmowi Rzeczpospolitej Polskiej przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości autopoprawka do poselskiego projektu ustawy w sprawie szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. stanowi przykład bezwzględnego wykorzystania procesu stanowienia prawa dla realizacji bieżących celów politycznych.
Zaproponowany w niej tryb organizacji wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oparty na powszechnym głosowaniu korespondencyjnym ma być uchwalony za pośrednictwem regulacji pisanych w sposób pospieszny i nieprzemyślany. Nie tylko nie licują one z powagą wyborów głowy Polskiego Państwa, ale wręcz z jego demokratycznym charakterem.
Wybory zorganizowane w sposób przewidziany przez projekt ustawy nieść będą w sobie potencjał naruszenia niemal każdego z wyborczych przymiotników ujętych w art. 127 ust. 1 Konstytucji RP. Nie będą ani powszechne, ani równe, ani tajne. Proponowany sposób ich zabezpieczenia (czy też jego brak) nie gwarantuje zaś, że głos, który znajdzie się finalnie w urnie wyborczej, będzie faktycznie pochodził od uprawnionego wyborcy.
Proponowane zmiany w istocie oznaczają, że przewidziane na maj 2020 r. wybory prezydenckie zorganizuje rządząca partia polityczna, w sposób przez siebie przewidziany, niezgodnie z zasadami przewidzianymi w Konstytucji i Kodeksie wyborczym. Tak zorganizowane wybory, z pełną marginalizacją Państwowej Komisji Wyborczej, faktycznym wyłączeniem kontroli społecznej i międzynarodowej, siłą rzeczy nie będą mogły być uznane za uczciwe.
Tymczasem wyzwania, przed którymi staje obecnie Rzeczpospolita Polska, wymagają skupienia uwagi w innych obszarach. Domagają się pełnej mobilizacji, współpracy i koncentracji na rzeczach najistotniejszych – ograniczeniu zdrowotnych skutków epidemii i złagodzeniu jej konsekwencji gospodarczych. Wydaje się, że ostatnią rzeczą, której potrzebuje w takiej sytuacji system gospodarczy Rzeczpospolitej Polskiej, jest uznanie przez międzynarodową społeczność, że przeprowadzone w Polsce wybory prezydenckie nie były uczciwe.
Dlatego też Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do rządzącej większości parlamentarnej o nietworzenie nowych problemów i nieotwieranie kolejnych frontów wojny polsko–polskiej, lecz skupienie uwagi na już zaistniałych wyzwaniach. W tym celu bezwzględne konieczne jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. To jedyna w pełni legalna i zarazem najkrótsza droga do przełożenia nadchodzących wyborów prezydenckich.
Do pobrania:
03.04.2020