Stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ws. jawności postępowania sądowego
Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała stanowisko, w którym przypomina, że jawność postępowania sądowego jest nieodłącznym elementem prawa do sądu i stanowi jedną z gwarancji rzetelności postępowania. W opublikowanym stanowisku Fundacja Helsińska podkreśla, że jej wyłączenie może nastąpić jedynie ze względu na moralność, bezpieczeństwo państwa, porządek publiczny oraz ze względu na ochronę życia prywatnego stron lub inny ważny interes prywatny.
„Wartość ta jest również fundamentem społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Sądy zamknięte, odgrodzone murem od społeczeństwa nie mogą, spełniać swej konstytucyjnej roli, ani gwarantować, że ich rozstrzygnięcia nie będą kontestowane i podważane” – czytamy w stanowisku.
Ponadto, HFPC zaapelowała do wszystkich aktorów zaangażowanych w sprawy wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności do Ministerstwa Sprawiedliwości, o poszanowanie konstytucyjnych gwarancji prawa do rozpoznania sprawy w jawnym postępowaniu sądowym. Fundacja Helsińska wskazała przy tym, że wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zalecenia adresowane do prezesów sądów okręgowych zmierzają do zawieszenia konstytucyjnej gwarancji jawności postępowań sądowych. Chodzi o zakazy wstępu do budynku sądów osobom innym niż wzywane do udziału w posiedzeniu lub też wykazujących inną niezbędną potrzebę, a także rekomendacje MS, by ograniczać lub uniemożliwiać dostęp publiczności do sal rozpraw.
„Zaleceń tych w żaden sposób nie da się uznać za konieczne w demokratycznym państwie prawnym” – napisano w Stanowisku HFPC.
Do pobrania:
08.06.2020