
Zdrowie w więzieniu – publikacje
HFPC w ciągu ostatnich dwóch lat prowadziła program “Opieka zdrowotna w polskich wiezieniach – dążenie do zgodności ze standardami praw człowieka”.
“Po dwóch latach prowadzenia programu mamy świadomość istnienia wielu problemów o charakterze systemowym w zakresie ochrony zdrowia w więzieniach” – mówi Maria Ejchart, koordynatorka projektu. “Zdajemy sobie sprawę, że identyfikacja tych problemów to dopiero początek drogi do zmian” – dodaje Maria Ejchart.
Na zakończenie tego projektu, w styczniu 2013 r. przygotowaliśmy dwie publikacje, które stanowią podsumowanie działalności programu. Pierwsza z publikacji “Więzienna służba zdrowia. Obecny stan dyskusji i kierunki reform” jest zapisem debaty, która kończyła działalność programu.
“Opieka zdrowotna w polskich jednostkach penitencjarnych nie jest tematem popularnym, o którym pisze codzienna prasa. Informacje o problemach zostają za murami jednostek. I wychodzą na światło dzienne w obliczu ludzkich tragedii” – piszą w wstępie Maria Ejchart oraz Katarzyna Wiśniewska.
Druga z publikacji “Współpraca lekarza z prawnikiem. Doświadczenia Kliniki Prawno – Medycznej” przedstawia model pracy kliniki. Prowadzona w ramach programu klinika miała innowacyjny charakter – opierała się na współpracy pomiędzy studentami prawa i studentami medycyny, pod nadzorem merytorycznym prawników i lekarzy, przy analizie spraw zgłaszanych do Fundacji.
“Z perspektywy tych dwóch lat możemy stwierdzić, że wykształcenie oraz umiejętność wspólnej pracy przyszłych prawników i lekarzy na rzecz pomocy osobom pozbawionym wolności jest niewątpliwie naszym największym sukcesem” – mówi Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC.
Publikacje dostępne są tutaj.

01.02.2013