Bez kontaktu ze światem zewnętrznym? HFPC pisze do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie odwiedzin w DPS
♦ Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z ograniczeniem możliwości odwiedzin w domach pomocy społecznej.
♦ Do Fundacji napływają sygnały o trudnościach w możliwości utrzymywania kontaktu – nawet telefonicznego – przez bliskich z osobami przebywającymi w placówkach.
Ministerstwo na początku epidemii wydało rekomendacje, które przewidywały ograniczenie odwiedzin w domach pomocy społecznej. Jednocześnie zalecono umożliwienie ich mieszkańcom kontaktu z rodzinami i bliskimi z wykorzystaniem urządzeń komunikacyjnych. Jednak do Fundacji zgłaszają się osoby, które wskazują, że od początku epidemii koronawirusa nie miały możliwości odwiedzenia swoich bliskich przebywających w DPS, a kontakt telefoniczny jest poważnie utrudniony. Dodatkowo, nie ma pewności, jak długo będzie trwała epidemia, więc osoby które zwracają się do Fundacji, nie wiedzą kiedy będą mogły spotkać się ze swoimi krewnymi i bliskimi.
„Możliwość utrzymywania relacji ze światem zewnętrznym, co dotyczy kontaktów z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi jest elementem prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Prawo to jest chronione przez Konstytucję, a także prawo międzynarodowe. Sam fakt przebywania w domu pomocy społecznej nie może pozbawiać realizacji tego prawa” – mówi adw. Jarosław Jagura, prawnik HFPC.
Fundacja zwróciła się do MRPiPS z pytaniem o to, czy mieszkańcy domów mają zapewnioną realną możliwość skorzystania z rozmów telefonicznych lub wideokonferencji. Ponadto, HFPC pyta również, czy wobec znoszenia obostrzeń związanych z szerzeniem się epidemii koronawirusa, Ministerstwo ma plany przygotowania nowych wytycznych i zaleceń przewidujących osobiste odwiedziny w DPS z zastosowaniem reżimu sanitarnego.
„Mamy świadomość, że obecna sytuacja wymaga wprowadzania pewnych ograniczeń, jednak odcięcie od świata zewnętrznego, rodziny i przyjaciół może być szczególnie dotkliwe dla osób przebywających w tego typu placówkach. Dlatego wierzymy, że uda się wypracować takie rozwiązania, które pozwolą pogodzić wzgląd na bezpieczeństwo mieszkańców domów pomocy społecznej z możliwością realizacji prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.” – czytamy w liście Fundacji do Ministerstwa.
Odpowiedź z MRPiPS
W odpowiedzi skierowanej do nas przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiciele resortu dostrzegają, że przedłużające się odcięcie od świata zewnętrznego osób przebywających w domach pomocy społecznej może mieć długofalowe negatywne skutki. Jak zapewniono, Ministerstwo poleciło wojewodom oraz dyrektorom wydziałów polityki społecznej urzędów wojewódzkim monitorowanie i analizę wprowadzonych restrykcji w DPS pod kątem tego czy ograniczenia są uzasadnione i czy można złagodzić zakazy i umożliwić odwiedziny z zachowaniem reżimów sanitarnych.
Działania w tej sprawie są realizowane w ramach grantu Funduszu Obywatelskiego „Bezpieczeństwo a wolność. Prawa człowieka w czasie pandemii”, zarządzanego przez Fundację dla Polski.
Do pobrania:
- List HFPC do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – pdf
- List HFPC do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – skan
- Odpowiedź MRPiPS na list HFPC
Powiązane linki:
22.06.2020