Europejski nakaz aresztowania w praktyce
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przystąpiła do realizacji europejskiego projektu “Beyond Surrender” dotyczącego europejskiego nakazu aresztowania. Celem projektu jest analiza praktyki stosowania instytucji europejskiego nakazu aresztowania (ENA) oraz zbadanie wpływu ENA na życie osób ściganych i ich rodzin.
Oprócz HFPC, projekt jest implementowany także przez partnerów z Litwy (Lithuanian Human Rights Monitoring Institute), Rumunii (APADOR-CH) i Hiszpanii (Rights International Spain).
Dlaczego zajmujemy się ENA?
Uproszczony system przekazywania osób w oparciu o decyzję ramową w sprawie ENA niewątpliwie ograniczył możliwość wykorzystywania otwartych granic wewnątrz Unii Europejskiej do uniknięcia odpowiedzialności karnej. Niemniej trudno nie zauważyć problemów ze stosowaniem ENA narosłych
przez ostanie 11 lat. Zarówno instytucje europejskie jak i organizacje pozarządowe za główne problemy uznają nieproporcjonalne stosowanie ENA, nadmierne i nieuzasadnione stosowanie tymczasowego aresztowania oraz niezapewnienie odpowiedniej ochrony praw człowieka przez państwa wydania.
Państwa członkowskie w różny sposób zareagowały na problemy pojawiające się przy wykonywaniu decyzji ramowej w sprawie ENA. Zaś sędziowie w państwach wykonania coraz częściej stają przed koniecznością wyważenia między zasadą wzajemnego uznawania orzeczeń a zobowiązaniem do przestrzegania praw człowieka. Po podjęciu decyzji o przekazaniu ani sędziowie ani obrońcy w państwie wykonania w zasadzie nie monitorują, czy prawa podstawowe osób przekazanych zostały zabezpieczone oraz czy rezultat postępowania potwierdza, że ENA było właściwym instrumentem.
Informacje o realizacji projektu i materiały edukacyjne:
- Szczegółowy opis projektu
- Podsumowanie spotkania inauguracyjnego
- Seminarium „Europejski nakaz aresztowania w praktyce”, wrzesień 2016 r. – podsumowanie
- Raport końcowy: Praktyka stosowania europejskiego nakazu aresztowania w Polsce jako państwie wydającym, [EN]
- Studium przypadku: historie osób, wobec których zastosowano europejski nakaz aresztowania
- Konferencja „Prawa człowieka a wzajemne uznawanie wyroków w Unii Europejskiej – refleksje na kanwie sprawy Celmer”, czerwiec 2018 r. Wypowiedzi ekspertów
Projekt współfinansuje Komisja Europejskiej, a za koordynację na poziomie europejskim odpowiada organizacja Fair Trials Europe.
13.07.2018