
Opinia HFPC do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji
Zdaniem HFPC nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, nad którą pracuje obecnie parlament, może doprowadzić do znacznego pogłębienia upolitycznienia mediów publicznych i tym samym stanowi zagrożenie dla swobody wypowiedzi.
W związku z tym HFPC zdecydowała się przedstawić opinię co do zgodności ze standardami praw człowieka proponowanej ustawy.
Projekt ustawy przewiduje zmianę zasad powoływania i odwoływania członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych. W szczególności projekt zakłada:
• powoływanie oraz odwoływanie członków rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych przez ministra właściwego ds. Skarbu Państwa
• likwidację otwartych i jawnych konkursów na stanowiska we władzach w mediach publicznych
• likwidację kadencyjności władz mediów publicznych
• ograniczenie roli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
• pozbawienie funkcji z dniem wejścia w życie ustawy dotychczasowego kierownictwa TVP SA oraz Polskiego Radia SA.
W ocenie HFPC projektowana ustawa wzmacnia zależność władz mediów publicznych od rządu oraz zagraża pluralizmowi mediów publicznych. W konsekwencji może doprowadzić do zwiększenia wpływu władzy wykonawczej na przekaz prezentowany w mediach publicznych, tak aby odpowiadał on poglądom rządzącej większości. „Proponowane regulacje stoją w sprzeczności z podstawowym europejskim standardem, który zakłada, że media publiczne muszą być w jak największym stopniu wolne od wpływów politycznych” – czytamy w opinii.
„W naszym stanowisku zwracamy uwagę, że wbrew zapowiedziom, proponowana ustawa nie przyczynia się do poprawy funkcjonowania mediów publicznych, a jedynie może prowadzić do pogłębienia istniejących już patologii w funkcjonowaniu tych instytucji” – mówi Dorota Głowacka, prawniczka HFPC. – „Projekt spowoduje ograniczenie przejrzystości procedury powoływania władz mediów publicznych, która utrudni jakąkolwiek możliwość społecznej kontroli tego procesu. W efekcie projekt sprzyja temu, aby media publiczne pełniły funkcję narzędzia politycznego w debacie publicznej” – dodaje Dorota Głowacka.
HFPC zwraca również uwagę, że pomimo znacznego ciężaru gatunkowego i znaczenia dla demokratycznego społeczeństwa, planowana reforma nie została poddana jakimkolwiek konsultacjom społecznym, a prace nad nią prowadzone są w trybie, który uniemożliwia rzetelne zapoznanie się z nią zainteresowanym środowiskom i przedstawienie do niej uwag. Wątpliwość HFPC budzi także fakt, że projektowana regulacja wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.
Opinia dostępna jest tutaj.
***
HFPC od dłuższego czasu bierze udział w debacie publicznej na temat zmian w mediach publicznych. Od 2008 r. HFPC prowadzi program prawny “Obserwatorium wolności mediów w Polsce”.
Zobacz również:
List otwarty Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dotyczący polityki kadrowej w mediach publicznych (tutaj),
Apel o wzmocnienie działów zagranicznych w mediach publicznych (tutaj),
Niezależność redakcyjna w mediach publicznych (tutaj),
Stanowisko HFPC ws. nacisków wywieranych na dziennikarzy RDC (tutaj).
Strona internetowa Obserwatorium wolności mediów w Polsce: http://www.obserwatorium.org/


30.12.2015