Prawa osób pozbawionych wolności w dobie koronawirusa. Opracowanie HFPC
♦ Helsińska Fundacja Praw Człowieka prezentuje opracowanie na temat praw osób pozbawionych wolności w czasie walki z pandemią koronawirusa.
♦ Według doniesień medialnych i informacji przekazywanych Fundacji przez osadzonych w jednostkach penitencjarnych i ich rodziny, warunki pozbawienia wolności w dobie COVID-19 są bardzo trudne.
W Polsce funkcjonuje ponad 170 zakładów karnych, aresztów śledczych i oddziałów zewnętrznych, w których przebywa ponad 74 tys. osób. Praktycznie wszystkie jednostki penitencjarne wdrożyły ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. HFPC podkreśla, że czasowe zmiany w prawach i wolnościach człowieka w dobie walki z pandemią są uzasadnione, ale wskazuje jednocześnie, że nawet w warunkach izolacji penitencjarnej, nakładane ograniczenia muszą spełniać test proporcjonalności i respektować godność człowieka.
Większość jednostek penitencjarnych dla zrekompensowania wprowadzonych ograniczeń, zadeklarowały poszerzenie możliwości utrzymywania kontaktu osadzonych z bliskimi za pośrednictwem komunikacji telefonicznej lub internetowej. Warto również wspomnieć, że osadzeni w 15 jednostkach penitencjarnych zostali zaangażowani do udziału w akcji szycia maseczek ochronnych.
Opracowanie zostało zrealizowane w ramach grantu Funduszu Obywatelskiego „Bezpieczeństwo a wolność. Prawa człowieka w czasie pandemii”, zarządzanego przez Fundację dla Polski.
Do pobrania:
- Prawa osób pozbawionych wolności w dobie koronawirusa. Opracowanie HFPC
- Tabela ze szczegółowymi danymi ze wszystkich 172 zakładów karnych, aresztów śledczych oraz oddziałów zewnętrznych
07.04.2020