Raport “Represje wobec dziennikarzy mediów publicznych”
HFPC jest zaniepokojona sytuacją mediów publicznych w Polsce, które nie wypełniają przypisanej im misji publicznej i pozostają pod silnym wpływem sił politycznych. W trakcie działań na rzecz wolności słowa w okresie ostatnich trzynastu lat staraliśmy się udzielić pomocy prawnej jak największej liczbie dziennikarzy (dotychczas zaangażowaliśmy się w kilkadziesiąt spraw), którzy ponieśli dotkliwe konsekwencje korzystania z wolności wypowiedzi.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, że naszą misję upatrujemy przede wszystkim w udzielaniu pomocy prawnej dziennikarzom lokalnym, za którymi często nie stoją silne redakcje i którzy nie mogą pozwolić sobie na zasięgnięcie fachowej porady prawnej. Z powodu licznych zgłoszeń dotyczących naruszeń wolności słowa, nie możemy zaangażować się w każdą z przedstawionych nam spraw.
Aby wesprzeć dziennikarzy mediów publicznych, staraliśmy się opisać przykłady pomocy udzielonej w celu ochrony ich swobody wypowiedzi. Przy każdym z nich zostały przedstawione linki do dokumentów w danej sprawie, jak również rozstrzygnięć sądowych, jeżeli takowe zapadły.
Mamy nadzieję, że opisane przykłady problemów prawnych, z jakimi zmuszeni są mierzyć się dziennikarze mediów publicznych oraz mogące znaleźć w nich zastosowanie standardy z zakresu wolności słowa okażą się pomocne w dochodzeniu swoich praw. Przywołane pozytywne rozstrzygnięcia pozwolą natomiast wyjaśnić rozbieżności, co do praktyki orzecznictwa sądów powszechnych.
Raport “Represje wobec dziennikarzy mediów publicznych”
30.01.2020