Sąd Rejonowy w Rzeszowie uchylił karę nagany nałożoną na red. Grażynę Bochenek
Polskie Radio Rzeszów uznało powództwo red. Grażyny Bochenek w związku z nałożeniem kary nagany za audycję dotyczącą prezydenta Andrzeja Dudy. 19 czerwca br. Sąd Rejonowy w Rzeszowie uchylił karę porządkowej nagany nałożoną na dziennikarkę. Prezes Polskiego Radia Rzeszów Przemysław Tejkowski przychylił się do żądania powódki i uznał, że uzasadniają je przytoczone przez stronę przeciwną okoliczności faktyczne. Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła opinię przyjaciela sądu w tej sprawie.
Grażyna Bochenek – dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów – 6 września 2018 r. w trakcie audycji programu „Kalejdoskop” wyemitowała trzy opinie słuchaczy na temat prezydenta Andrzeja Dudy. Jedna z nich była niepochlebna; słuchacz wskazał w niej, że „Prezydent powinien być mężem stanu, posiadać własną wolę i własne inicjatywy. W tym momencie mamy figuranta”. Kilka dni po emisji programu, Prezes Polskiego Radia Rzeszów odsunął red. Bochenek od prowadzenia audycji na żywo oraz serwisów informacyjnych. Udzielił również dziennikarce pisemnej nagany, w której wskazał, że naruszyła podstawowe obowiązki pracownicze nie przestrzegając przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 Prawo prasowe. Uznał ponadto, że doszło do znieważenia prezydenta, powołując jako podstawę prawną takiego twierdzenia art. 135 § 2 Kodeksu karnego.
HFPC: sankcja nie do pogodzenia ze standardami ustanowionymi w orzecznictwie ETPC
Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła opinię przyjaciela sądu w tej sprawie wskazując, że zastosowana przez Prezesa Polskiego Radia Rzeszów sankcja jest nie do pogodzenia ze standardami ustanowionymi w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W swoim orzecznictwie ETPC wielokrotnie podkreślał, że brak proporcjonalności kary w odniesieniu do materiałów dziennikarskich, ze względu na efekt mrożący, jaki sankcja taka mogłaby wywołać – może powstrzymywać media od podejmowania tematów kontrowersyjnych lub nieprzychylnych i nieakceptowanych przez władzę. Osoby publiczne w reakcji na krytykę muszą wykazywać się tzw. grubszą skórą. Tym samym muszą godzić się z tym, że ich działalność będzie podlegać recenzowaniu przez opinię publiczną.
Powództwo o dyskryminację, mobbing i ochronę dóbr osobistych
W wyniku działań przełożonego po emisji programu (odsuwanie od prowadzenia programów, utrudnianie wykonywania obowiązków pracowniczych), 10 czerwca br. red. Grażyna Bochenek zdecydowała się ponadto wytoczyć powództwo przeciwko Polskiemu Radiu Rzeszów o dyskryminację, mobbing i naruszenie dóbr osobistych. Na prośbę HFPC, dziennikarkę reprezentują adw. Agnieszka Lisiecka oraz r. pr. dr Marcin Wujczyk z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Szczegóły sprawy wraz z kalendarium i załącznikami prezentujemy tutaj.
Sprawa jest prowadzona w ramach grantu Media Legal Defence Initiative.
Do pobrania:
19.06.2019